آشنایی با سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان

سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان ( https://lmis.mcls.gov.ir) متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و سایت خصوصی نیست. ارتباطی با سامانه بایا ندارد و به منظور توسعه کارآفرینی و اشتغال توسط وزارت راه در زمستان ۹۹ راه اندازی شده است.

دسترسی به آمار و اطلاعات مرتبط با عرضه و تقاضا نیروی کار در ایران عصر ۱۴۰۰، مهم ترین هدف راه اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان است. این دیتاها در اختیار سیاستگذاران و مدیران ارشد نظام قرار میگیرد تا برنامه های اشتغال زایی را در حوزه های مختلف طراحی و هدایت کنند.

اگر شما بالای ۱۵ سال سن دارید و شاغل هستید یا بیکار یا محصل یا دانشجو یا دانش اموز یا حتی کارآفرین و فعال کسب و کار در یکی از ۳۱ استان کشور، چه مجوز دارید چه بدون مجوز، اطلاعات خود را در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان ثبت کنید. امکان ثبت نام در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان تا ۲۹ اسفند ۹۹ فراهم است.

در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار که نسخه آزمایشی آن در سه ماهه چهارم سال کرونایی ۹۹ منتشر شد، بانک قوانین و مقررات اشتغال کشور از بیمه بیکاری تا پیشخوان آمار و اطلاعات بازار کار در حوزه های مختلف در دسترس است.

طبق آمارهای سرشماری جمعیت ایران، ایران در سال ۹۹، ۸۵ میلیون و ۷۸۰ هزار نفر جمعیت داشته که ۱۰۰ هزار نفر حداقل بابت بیماری کرونا جان خود را از دست داده اند. از جمعیت ۸۵ میلیونی ایران در سال ۹۹، بیش از ۶۷ میلیون نفر در سن کار و ۱۷ میلیون خارج از سن کار هستند. چند میلیون نفر از جمعیت در سن کار و خارج از سن کار ایرانیان در سال ۹۹، سواد خواندن و نوشتن ندارند.

از جمعیت ۶۷ میلیونی در سن کار ایرانیان در سال ۹۹، فقط ۲۲ میلیون و ۷۵۵ هزار نفر، فعال هستند و بیش از ۴۴ میلیون و ۴۰۵ هزار نفر از جمعیت ایران، غیر فعال هستند. در واقع ۲۰ میلیون نفر از جمعیت در سن کار ایرانیان در سال ۹۹، شاغل و بیش از ۲.۵ میلیون نفر بیکار هستند. آمارهای غیر رسمی، خبر از وجود ۳.۶ میلیون بیکار در ایران در سال جهش تولید دارد.

طبق اطلاعاتی که در ۱۰ دی ۹۹ در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان درج شده است، ایران ۹۹ بیش از ۲۲ میلیون نفر نیروی کار دارد و بیش از ۴ میلیون و ۳۳۴ هزار کسب وکار در ۳۱ استان کشور در ۸۵۱۸ شغل مختلف، فعال هستند. در تهران که ۹ میلیون و ۴۰۶ هزار نفر جمعیت دارد، ۷ میلیون و ۶۷۳ هزار نفر در سن کار هستند و ۳ میلیون و ۲۴۶ هزار نفر شاغل رسمی و قریب نیم میلیون نفر شاغل غیر رسمی دارد. ۶۹ درصد شاغلین تهران در صنعت خدمات فعالیت دارند.

ثبت نام در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار

به منظور ثبت نام در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان روی گزینه عضویت کلیک کنید. تصویری که عکس آن در زیر ارائه شده به نمایش در خواهد آمد. شما بایستی کد ملی و تاریخ تولد را وارد کرده و شماره تلفن خود را نیز درج کنید. به منظور اعتبار سینجی شماره تلفن موبایل، یک کد ۵ رقمی برای شما ارسال می شود. رمز عبور هم انتخاب کنید.

آشنایی با سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان

تصویر گام اول ثبت نام در سامانه ملی اشتغال و کسب و کار

اطلاعات هویتی وارد شده شما در فرم اینترنتی بالا، از سازمان ثبت احوال بر اساس شماره ملی و تاریخ تولد، استعلام بر خط می شود. شماره موبایلی که در فرم وارد کردید، بایستی متعلق به شماره ملی باشد که درج کرده اید. اگر شماره موبایل به نام شما نباشد، پیامک اعتبارسنجی تلفن همراه برای شما ارسال نخواهد شد.

پیامک اعتبارسنجی تلفن همراهی که در فرم ثبت نام سامانه ملی اشتغال و کسب و کار وارد کرده اید از سرشماره ۹۸۱۰۰۰۶۸۵۷ ارسال و کد اعتبارسنجی سامانه اطلاعات مشاغل با ۵ رقم ارسال می شود.

آشنایی با سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان

اعتبارسنجی تلفن همراه

پس از آنکه روی گزینه سبز رنگ تایید کد ارسالی کلیک کردید، بایستی طبق فرم زیر، کد ملی و رمز عبور را وارد کنید.

آشنایی با سامانه ملی اشتغال و کسب و کار ایرانیان

صفحه ورود به سامانه ملی اشتغال و کسب و کار

بخش لاگین در سایت در نشانی: https://lmis.mcls.gov.ir/login قرار دارد. فرآیند ثبت نام را ادامه دهید. کسب و کار در سال ۲۰۲۱ میلادی، در اکو سیستم کسب و کار پسا کرونا است. مختصات پسا کرونا، اشتغال بر مبنای اقتصاد دانش بنیان و بر بال فناوری اطلاعات است. برای ارتقا درامد خود در سال ۱۴۰۰ شمسی به بعد، مجهز به فناوری و مهارت های حرفه ای شوید و دورکاری را یاد بگیرید. دنیای ارز دیجیتال تا هوش مصنوعی، موضوعات جذابی برای مشتاقان کارآفرینی دیجیتالی است.

نظر دهید

      پاسخ دهید