ادبیات نظری تحقیق آناتومی سیستم تناسلی زنان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)،

ادبیات نظری تحقیق آناتومی سیستم تناسلی زنان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)،

دانلود ادبیات نظری تحقیق آناتومی سیستم تناسلی زنان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)،

– ‏ آناتومی سیستم تناسلی ‏این دستگاه از دو تخمدان ، دو لوله رحمی ، واژن …دانلود فایل

——-

ادبیات نظری تحقیق آناتومی سیستم تناسلی زنان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)،

ادبیات نظری تحقیق آناتومی سیستم تناسلی زنان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)،

فرمت فایل دانلودی: .zip
فرمت فایل اصلی: .docx
تعداد صفحات: 41
حجم فایل: 0
قیمت: 61600 تومان

بخشی از متن:
لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل :  word (..docx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 41 صفحه

 قسمتی از متن word (..docx) : 
 

‏ آناتومی سیستم تناسلی
‏این دستگاه از دو تخمدان ، دو لوله رحمی ، واژن تشکیل شده است . تولید تخمک ، ترشح هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون ، ‏لقاح و انتقال سلول تخم به رحم ، نگهداری و تغذیه جنین و زایمان از وظایف این دستگاه است (1).
‏2-2-1-1. اندام های جنسی زن
‏اندام های اصلی دستگاه تناسلی زن عبارتند از : تخمدان ها – ovaries
‏ ‏، لوله های فالوپ – fall opian tubes
‏ (لوله های رحمی ) ، رحم -uterus
‏ و واژن – vagina
‏ هستند (43) .
‏2-2-1-2. تخمدان ها
‏تخمدان ها غددی زوج و بادامی شکل هستند که در حفره لگن ودر طرفین رحم قرار دارند . این غده جزء غدد بدن (اگزوکرین و اندوکرین ) محسوب می شوند . رشد بلوغ و آزاد شدن تخمک فعالیت اگزوکرینی آن و ترشح استروژن و پروژسترون فعالیت اندوکرینی آن است (17) . سطح تخمدان به وسیله اپی تلیوم مکعبی ساده ای پوشیده است که اپی تلیوم ژرمینال نامیده می شود . در زیر این اپی تلیوم بافت همبند متراکمی به نام تونیکا البوژینه ( سفید پرده ) تخمدان را می پوشاند. در مقطع تخمدان دو ناحیه قشری و مرکزی دیده می شود که مرز واضحی بین آن ها وجود ندارد (17) .
‏ناحیه قشری بسته به سن و مراحل سیکل تخمدانی حاوی فولیکول ها ، جسم زرد ، فولیکول های در حال تحلیل و جسم سفید است . هر فولیکول تخمدانی توده ای کروی شکل از یک یا چند لایه سلول اپی تلیالی به نام سلول های فولیکولی است که یک اووسیت را احاطه کرده است . در هر سیکل چندین فولیکول شروع به رشد کرده، ولی فقط یکی از آن ها طی تخمک گذاری پاره شده و اووسیت ثانویه از ان ازاد می شود . هم چنین در نیمه اول سیکل تخمدانی ، فولیکول ها استروژن ترشح می کنند . جسم زرد ، از باقی مانده دیواره فولیکول تخمک گذاری کرده ، به وجود می آید و در نیمه دوم سیکل تخمدانی پروژسترون و استروژن ترشح می کند . فولیکول هایی که در هر سیکل رشد کرده و تخمک گذاری نمی کنند ، تحلیل می روند . بعد از نیمه دوم سیکل در صورت عدم بارداری جسم زرد نیز تحلیل رفته تبدیل به جسم سفید می شود (1).
‏ناحیه مرکزی یا مدولای تخمدان ، حاوی بافت همبند ، عروق خونی و اعصاب است . داربست یا استرومای تخمدان در قشر ، از بافت همبند با فیبروبلاست های دوکی شکل ویژه تشکیل شده است که به تحریکات هورمونی واکنش نشان می دهند (1) .
‏2-2-1-3. لوله های رحم
‏لوله رحمی یا لوله فالوپ بخشی از دستگاه تناسلی زنانه است ، این عضو دو لوله ساده که در دو طرف انتهای فوقانی رحم قرار دارند . انتهای این لوله از طرف تخمدان باز است . لوله رحمی 12سانتی متر طول و 1سانتی متر قطر دارد (18). این لوله دارای چهار بخش ، قیف ، آمپول ، تنگه و بخش داخلی جداری است . قیف دارای زوائد انگشت مانند به نام فیمبریا است ، آمپول دوسوم خارجی لوله است که جداری نازک و گشاد دارد و درآن لقاح انجام می شود ، تنگه یک سوم داخلی لوله را تشکیل می دهد و جداری ضخیم دارد وبخش داخل جداری در دیواره رحم قرار دارد (17) . دیواره لوله رحم از سه لایه تشکیل شده است : لایه مخاطی از یک اپی تلیوم
‏استوانه ای ساده با بافت همبند سست آستر مخاط تشکیل می شود . این اپی تلیوم دارای دو نوع سلول مژک دار و ترشحی است . لایه ماهیچه ای از فیبرهای ماهیچه صاف تشکیل شده که در دو لایه حلقوی داخلی وطولی خارجی قرار گرفته اند که در بخش قیف نازک تر و در بخش داخل جدار ضخیم تر است . لایه سروزی همان لایه احشایی صفاق است (1).
‏2-2-1-4. رحم
‏رحم اندامی است در بدن جنس ماده پستانداران که جنین در آن نگهداری می شود . رحم مانند گلابی وارونه در محوطه لگن ودر خط وسط بین مثانه و رکتوم قرار دارد . رحم دارای یک تنه ویک گردن است و واژن در سمت داخل بدن به رحم متصل می شود . رحم دیواره های ضخیم عضلانی دارد . در حقیقت این عضلات ، قوی ترین عضلات بدن یک زن هستند ، انقباض همین عضلات است که در هنگام زایمان بسیار شدید می شود و باعث خروج نوزاد و نیز درد زایمان می گردد (18) .
‏رحم تنها حدود 5/7 سانتی متر طول و5 سانتی متر عرض دارد وضخامت ان 3-2 سانتی متر وحدود 35 گرم وزن می باشد (17) .
‏2-2-1-4-1. ساختمان و فضای رحم
‏رحم متشکل از 3 لایه جداگانه از داخل به خارج به شرح زیر است :
‏آندومتر یا لایه مخاطی که سطح داخلی رحم را می پوشاند . این بافت حساس به تغییرات هورمونی است و پس از بلوغ تا پیش از یائسگی در هر دوره قاعدگی ، ریزش می کندو خونریزی ماهیانه را شکل می دهد .پس از پایان خونریزی ، این بافت مجدداٌ تشکیل می شود ، تغییرات بافتی آندومتر ، فضای رحم برای پذیرش جنین ( در صورت حاملگی ) آماده می کند .

 

دانلود فایلپرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب امکان پذیر است.

 

برای مشاهده توضیحات فایل  ادبیات نظری تحقیق آناتومی سیستم تناسلی زنان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)،  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت ادبیات نظری تحقیق آناتومی سیستم تناسلی زنان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، روی دکمه زیر کلیک نمائید

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود ادبیات نظری تحقیق آناتومی سیستم تناسلی زنان، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)،