تفنگ تهاجمی AK-308؛ شاهکاری جدید از کمپانی کالاشنیکف برای بازارهای جهانی

کمپانی اسلحه سازی کالاشنیکف کانسرن (Kalashnikov Concern)، سازنده سلاح افسانه ای AK-47، که همه آن را با نام ساده کالاشنیکف می شناسند، از یک تفنگ انفرادی جدید به نام AK-308 رونمایی کرده است. سخنگوی کمپانی در هنگام رونمایی از این سلاح انفرادی جدید در آگوست گذشته چنین گفته بود: «این سلاح بر اساس مسلسل AK103 برای خشاب ۷.۶۲×۵۱ با عناصر و جزییاتی از مسلسل اتوماتیک AK-12 ساخته شده است. در حال حاضر مشغول فراهم سازی مقدمات برای آزمایش های اولیه این سلاح هستیم».

کالاشنیکف AK-308

چیزهایی که تاکنون در مورد اسلحه کالاشنیکف AK-308 می دانیم این است که می توان آن را نسخه ای از کالاشنیکف AK-12 دانست که از خشاب مخصوص سلاح های ناتو استفاده کرده و باید آن را جاه طلبانه ترین تولید این کمپانی در دهه های اخیر دانست. از زمان جنگ سرد، کمپانی اسلحه سازی کالاشنیکف بیش از ۲۰ سلاح تهاجمی انفرادی ساخته است که از آن میان تنها سه مورد از آن ها از خشاب ها و گلوله هایی غیرروسی/اتحاد جماهیر شوروی استفاده می کرده اند. سلاح های AK-101 و AK-102 با گلوله های ۵.۵۶×۴۵ میلیمتری ناتو، اولین سلاح های انفرادی ساخت این کمپانی با استاندارد گلوله های ناتو بودند که به منظور صادرات تولید می شد اما این سلاح ها در مقیاس بین المللی با استقبال قابل توجهی مواجه نشدند.

کالاشنیکف AK-308

تفنگ تهاجمی انفرادی AK-108 نیز از گلوله ۵.۵۶×۴۵ میلیمتری استفاده می کرد اما آن نیز خریداران زیادی در سطح بین المللی نداشت. AK-108 بخشی از خط تولید سری اخیر AK-100 بود (۱۰۷-۱۰۹) که با مشکل در سیستم لگد، سنگینی بیش از حد و طراحی پیچیده بی دلیل مواجه شد. دو دهه بعد، کمپانی کالاشنیکف بار دیگر تلاش کرده سلاحی با قابلیت بالا و بدون محدودیت های پیشین بسازد.  AK-308 از گلوله های متفاوتی که استاندارد ناتو دارند استفاده می کند (۷.۶۲х۵۱ میلیمتری به جای ۵.۵۶×۴۵ میلیمتری) که دیگر سنگینی و مشکلات لگد گذشته را نداشت و در مقابل از برد و قابلیت نفوذ بیشتری برخوردار است.

بیشتر بخوانید: با تفنگ «AK-12»، جدیدترین اسلحه ساخته شده توسط کمپانی کلاشنیکف آشنا شوید

کالاشنیکف AK-308

این سلاح کمی بلندتر و سنگین تر از AK-12 است تا بتواند با نوع کالیبر سنگین تر گلوله خود مطابقت بیشتری داشته باشد. اسلحه انفرادی AK-308 تمامی تغییرات مفیدی که در AK-12 وجود داشت را نیز در خود دارد که از آن جمله می توان به قنداق تاشو و لوله گازی دارای طراحی مجدد اشاره کرد. همچنین در ساخت این تفنگ از قالب اسلحه ای RPK-74M استفاده شده که دوام آن را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد. اگر مشکلات و نواقص مربوط به مرحله کنترل کیفیت را کنار بگذاریم، AK-308 را می توان خوش دست تر و با کارآیی بهتر و بالاتر از AK-12 دانست.

کالاشنیکف AK-308

با این وجود می توان انتظار داشت که تغییراتی در جهت بهبود عملکرد این سلاح نیز رخ داده است زیرا بیش از دو دهه از زمان ساخت اولین سلاح سری AK 100 می گذرد و مطمئناً بسیاری از اشکالات گذشته این سری سلاح در این مدت طولانی رفع شده اند. وزن این اسلحه با خشاب خالی ۴.۳ کیلوگرم است. اگر چه هنوز نمی دانیم ارتش و پلیس روسیه این اسلحه را خریداری خواهند کرد یا خیر اما مسئولان کمپانی کالاشنیکف تصدیق کرده اند که AK-308 را برای صادرات ساخته اند.

کالاشنیکف AK-308

هند که از دیرباز به خرید سلاح های انفرادی روسی علاقه نشان داده, یکی از خریداران اصلی این اسلحه انفرادی قدرتمند به نظر می رسد. در اوایل اکتبر گذشته، دهلی نو و مسکو قراردادی به ارزش ۵.۴۳ میلیارد دلار امضا کردند که بر اساس آن تعدادی سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ در طی سال های آینده به هند تحویل داده خواهد شد. همچنین انتظار می رفت که دو کشور قراردادی برای خرید اسلحه انفرادی تهاجمی AK-103 نیز امضا کنند که از گلوله های ۷.۶۲×۳۹ میلیمتری استفاده می کرد.

بیشتر بخوانید: با ۱۰ مورد از قوی ترین و مرگبارترین سلاح های انفرادی سال ۲۰۱۸ آشنا شوید

کالاشنیکف AK-308

AK-308 از لوله ۱۶.۳ اینچی سود برده و خشاب آن نیز ۲۰ گلوله در خود جای خواهد داد. همچنین این اسلحه از دوربین دیوپتر سود خواهد برد که می توان آن را همراه با سرنیزه روی اسلحه نصب کرد. طول کلی سلاح از ۸۸۰ تا ۹۴۰ میلیمتر بدون سرنیزه و ۱۰۴۵ تا ۱۱۰۵ میلیمتر با سرنیزه متفاوت است. در حالت تا شدن قنداق نیز طول اسلحه ۶۹۰ میلیمتر خواهد بود. طول لوله نیز ۴۱۵ میلیمتر اعلام شده است. البته این اسلحه انفرادی هنوز در مراحل آزمایش اولیه بوده و توسط نیروهای زمینی، هوابرد و دریایی قابل استفاده خواهد بود.

کالاشنیکف AK-308

ویژگی های تفنگ کالاشنیکف AK-308 به طور خلاصه بدین ترتیب است:

 • کالیبر: ۷.۶۲ میلیمتر
 • سایز گلوله: ۷.۶۲×۵۱ میلیمتر
 • وزن (با خشاب خالی): ۴.۳ کیلوگرم
 • طول کلی/ با سرنیزه: ۸۸۰ تا ۹۴۰ میلیمتر/ ۱۰۴۵ تا ۱۱۰۵ میلیمتر
 • طول سلاح با قنداق تا شده: ۶۹۰ میلیمتر
 • طول لوله: ۴۱۵ میلیمتر
 • ارتفاع: ۲۴۲ میلیمتر
 • عرض: ۷۲ میلیمتر
 • نوع قنداق: تا شونده، با قابلیت تنظیم در ۴ موقعیت
 • گنجایش خشاب: ۲۰ گلوله
 • نوع وسیله هدف گیری: دوربین دیوپتریک

ویدیو مربوط به مشخصات و نحوه شلیک این اسلحه انفرادی جدید و قدرتمند روسی را در این لینک مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: کمپانی اسلحه سازی «کالاشنیکف» از یک ربات جنگی غول پیکر رونمایی کرد

نظر دهید

   پاسخ دهید