جزییات دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی برای فرزند سوم به بعد

وام ۷۰ میلیون تومانی برای بچه دار شدن برای افرادی است که قصد دارند سومین فرزند خود یا فرزند چهارم و به بعد را به دنیا آورند. وام ۷۰ میلیون تومانی برای فرزند سوم است و در واقع کمک دولت به افزایش زاد و ولد در ایران عصر ۱۴۰۰ است که با مشکل مهمی چون کهنسالی جمعیت روبرو است. وام ۷۰ میلیونی قرض الحسنه و با کارمزد پایین بوده و برای تشویق فرزند آوری در نظر گرفته شده است.

در بودجه سال ۱۴۰۰ که آخرین بودجه دولت حسن روحانی است، پیش بینی شده است که زوج های فاقد مسکن در صورتی که صاحب فرزند سوم شوند، ۷۰ میلیون تومان وام دریافت می کنند که سود ۴ درصد دارد. دولت هنوز درباره ثبت نام متقاضیان وام ۷۰ میلیون تومانی که برای مسکن زوج های فاقد مسکن است، درگاهی اعلام نکرده است.

وام ۷۰ میلیونی برای تولد فرزند سوم و بیشتر، کارمزد ۴ ساله داشته و باز پرداخت آن ۲۰ ساله در نظر گرفته شده است. وام ازدواج کارمزد ۴ درصد داشته و زوجین باید آن را در کمتر از ۵ سال تسویه کنند.

در بند ه تبصره شانزدهم لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ آمده که در راستای ماده یک صد و دوم قانون برنامه ششم توسعه در حوزه پشتیبانی از فرزند آوری ، بانک مرکزی بایستی ۲۱۱۰ میلیارد ریال به خانوارهای فاقد مسکن که صاحب فرزند سوم و بیشتر در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ می شوند، پرداخت کند.

طبق قانون برنامه ششم و لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، بودجه ای که برای فرزند آوری در نظر گرفته شده است، کفاف ۳۰۰۰ زوج فاقد مسکن را می دهد. مگر اینکه منابع مالی آن افزایش یابد.

در صورتی که این موضوع در صحن علنی مجلس نهایی و تایید شود و با رای شورای نگهبان نیز همراه شود، دولت موظف است به زوج های فاقد مسکن که سومین فرزند آن ها به دنیا می آید، وام مسکن ۷۰ میلیونی در سال ۱۴۰۰ طبق قوانین که بانک مرکزی در نظر گرفته، پرداخت کند.

وام ۷۰ میلیونی

تصویر سایت درخواست و ثبت نام وام ازدواج ۱۰۰ میلیون تومانی در سایت بانک مرکزی که احتمالا سایت ثبت نام وام ۷۰ میلیونی هم در این درگاه باشد

این وام با وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج فرق دارد. طبق بودجه سال ۱۴۰۰، اگر خانوارهای فاقد مسکن، در سال ۱۳۹۹ نیز صاحب فرزند سوم یا بیشتر شوند، وام ۷۰ میلیونی به آن ها در سال ۱۴۰۰ شمسی تعلق خواهد گرفت. در بودجه سال ۱۴۰۰ شمسی، ۴۰۰۰ میلیارد تومان برای حوزه جمعیت در نظر گرفته شده تا نگرانی ها درباره کاهش موالید در ایران را تا حدی بر طرف کند.

ایران با مشکل افزایش سن جوانانش، بیکاری، تورم لجام گسیخته و زوج های ناباور، سقط های مکرر و سقط جنین غیر رسمی روبرو است که آینده هرم جمعیتی کشور را با بحران روبرو کرده است.

فقط در زمستان ۹۹، به ۳۹ میلیون ایرانی دولت تدبیر و امید، یارانه معیشتی ۱۰۰ هزار تومان ماهانه پرداخت کرد. یعنی نیمی از جمعیت ایران در آستانه پایان قرن چهاردهم هجری شمسی، لنگ کمک ماهانه ۱۰۰ هزا رتومان معادل ۴ دلار آمریکا هستند. مبلغی که در روزگار مرغ کیلویی ۳۰ هزار تومان و گوشت کیلویی صد و اندی هزار تومان و نان بالای چند هزار تومان، حتی هزینه سیر شدن معمولی شکم ایرانیان نیازمند را هم نمی دهد.

وام ۷۰ میلیونی برای فرزند آوری، برای اجاره مسکن است و احتمالا برای دریافت این وام باید زوج های فاقد مسکن، ضامن به بانک های عامل که بانک مرکزی اعلام می کند، معرفی کنند. سامانه ثبت نام وام ازدواج ۷۰ میلیون تومانی هم احتمالا اواخر اسفند ۹۹ توسط بانک مرکزی معرفی می شود. به هر حال باید به سایت CBI.IR مراجعه کرده و اطلاعات دقیق تر کسب کنید.

شرایط و مدارک و وضعیتی که ضامن برای دریافت وام ۷۰ میلیونی واجدان شرایط باید داشته باشد بزودی توسط بانک مرکزی اعلام و در این گفتار به روز رسانی خواهد شد.

نظر دهید

      پاسخ دهید