خودروهای زرهی سبک؛ رویکرد جدید ناوهای آمریکایی برای مقابله با تهدید قایق های تندرو

وقتی نام خودرو زرهی سبک را می شنوید بدون شک به جنگی روی زمین فکر خواهید کرد؛ جایی که خودروهای زرهی مانند تانک، نفربر یا دیگر خودروهای مسلح مدرن جولان داده و علاوه بر محافظت از جان سربازان، آتش قابل توجهی را متوجه نیروها و مواضع دشمن می کنند. اما ظاهراً نیروی دریایی ایالات متحده استفاده جدیدی برای خودروهای زرهی سبک یافته است. نیروی دریایی ایالات متحده از قبل اولین راکت توپخانه خود از روی یک ناوچه شلیک کرده و اکنون در حال استقرار خودروهای زرهی سبک بر روی سکوی پرواز ناوهای هواپیمابر برای مقابله با قایق های تندرو کوچک و دیگر تهدیدهای مشابه است.

خودرو زرهی

در ماه سپتامبر گذشته، نیروهای ناوگان سی و یکم دریایی ایالات متحده تعدادی خودرو زرهی سبک را روی ناوچه دو منظوره Wasp پیاده کردن تا در یک مانور دفاعی در دریای چین جنوبی از آن استفاده کنند. در حالی که استفاده از خودرو زرهی سبک روی عرشه ناوچه های آبی خاکی خلاقانه و یکی استراتژی جدید است، این موضوع سئوالات متعددی را در مورد امنیت و توانایی های نیروی دریایی بزرگ ایالات متحده و کشتی های جنگی این نیرو که در آب های خطرناک سراسر دنیا در حال انجام ماموریت هستند ایجاد می کند، ناوگان های دریایی که هنوز هم به تجهیزات دفاعی قدیمی خود برای مقابله با تهدیدات سطح آب اتکا دارند.

خودرو زرهی

ژنرال دیوید دبلیو کافمن، رییس بخش نبردهای ماموریتی در ستاد عملیات دریایی در حالی که در ماه نوامبر در مورد آینده نبردهای دریایی صحبت می کرد، تصریح کرد که نیروی دریایی در حال بررسی راه هایی برای تبدیل کردن کشتی های جنگی به تهدیدی بزرگ تر و قوی تر برای دشمنان از طریق یکپارچه سازی تجهیزات جنگی این ناوگان هاست. برای مثال وی گفته که فرماندهان می توانند دست به روش های خلاقانه ای بزنند که از آن میان می توان به نصب خودروهای زرهی سبک روی عرشه ناوچه ها اشاره کرد زیرا این خودروها سنسورهای بهتر و قوی تری نسبت به کشتی های جنگی برای شناسایی و ردیابی قایق های تندرو کوچک دارند.

بیشتر بخوانید: زیردریایی هواپیمابر AN-1؛ نیروی دریایی ایالات متحده در مسیر عملی کردن ایده ای ۶۰ ساله

خودرو زرهی

سروان جرج مک آرتور، سخنگوی ناوگان سی و یکم نیروی دریای ایالات متحده نیز اعلام کرد که در مانور انجام شد در دریای چین تمرکز بر روی استفاده از سنسورها نبوده و بیشتر بر روی قدرت و توانایی های دیده وری خودروهای زرهی سبک برای شناسایی تهدیدهای سطحی کوچک تاکید شده است. برای مثال در این رزمایش از سیستم اپتیکی M41A4 SABER استفاده شده که بخشی از یک پروژه اپتیکی روزآمد شده با قدرت هدفگیری بالا برای موشک های ضد تانک هدایت شده موسوم به BGM-71 TOW است.

خودرو زرهی

وی تاکید کرده که ترکیب این تجهیزات قدرت دفاعی یکپارچه ناوچه Wasp را افزایش داده است- به ویژه این که سیستم دروبینی تاکتیکال LAV-25 یک راه حل بالستیک برای مسلسل های M242 و M-240C کواکسیال فراهم کرده که به آن ها امکان می دهد با دقت و کارآیی بیشتری با اهداف کوچک سطحی مقابله کنند.

خودرو زرهی

در رزمایش ماه سپتامبر گذشته نیروی دریایی ایالات متحده در دریای چین جنوبی از اسنایپرها، هاموی های زرهی مسلسل دار، سیستم های ضد تانک تاو و خودروهای زرهی سبک دیگر روی عرشه ناوچه ها استفاده شد. این اولین باری است که یک رزمایش مشترک بین یک یگان زرهی و یگان دریایی در این ابعاد انجام می گیرد. در اکتبر سال گذشته نیز از یک سیستم راکت انداز توپخانه ای با قابلیت تحرک بالا روی عرضه ناوچه آبی خاکی Anchorage با موفقیت استفاده شده بود. این سیستم توپخانه ای هدفی شبیه سازی شده در ۷۰ کیلومتری را با موفقیت هدف قرار داد.

خودرو زرهی

به نظر می رسد که نیروی دریایی ایالات متحده متوجه آسیب پذیری ناوگان دریایی خود، به خصوص ناوهای هواپیمابر، در مقابل تهدیدهای سبک و چابکی مانند تعداد زیادی قایق تندرو شده و در صدد رفع این نقطه ضعف برآمده است که رویکرد بالا یکی از گزینه های آنان به شمار می آید. ویدیو مربوط به استفاده از خودروهای زرهی سبک روی عرشه کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده را در این لینک مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: ۷ کشور قدرتمندی که دارای ناوگان زیردریایی با قابلیت حمل موشک بالستیک هستند

نظر دهید

      پاسخ دهید