متفرقه · می 17, 2024 0

دانلود تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي

تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي

  تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي

تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي

فرمت فایل دانلودی: .zip
فرمت فایل اصلی: zip
حجم فایل: 0
قیمت: 49000 تومان

بخشی از متن:

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:18

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

مقدمه :

چاروق دوزي هنر سنتي و دستي شهرستانهاي قوچان و بجنورد مي باشد و چاروق به نوعي پاپوش گفته مي شود كه شبيه به قايق بوده و در محل انگشتان پا با قوسي به طرف بالا برگشته است كه درگذشته مورد مصرف عموم بوده با اين تفاوت كه چاروق براي طبقه اعيان داراي تزئينات بوده و مردم عادي بدون تزئين و ساده آن را استفاده مي كردند

هدف از انجام اين گزارش و تحقيق دراين مورد خاص ، نشان دادن اين وصنعت بودكه مخصوص بجنورد است . ضمن آنكه بعد از تحقيق دراين مورد و ديدن مراحل كار خودم بيش از پيش به اين حرفه مورد علاقمند شدم و اميد آن دارم كه بتوانم فرهنگ و آداب و رسوم سنتي منطقه خود را به خوبي بشناسانم .

عمده تحقيق ميداني بود به جز مواردي اندك كه لازم بود از مقالات بهره گرفت .لازم است از استادكاران گرامي ،آقايان حسينعلي محمد زاده و حسين محمد زاده ، كمال تشكر و قدرداني راداشته باشم كه در رجوع براي اين تحقيق ،نهايت راهنمايي را براي من داشتند . همينطور از استاد گرامي ام ، سركار خانم شريفي نيا كه باعث شدند ديد من نسبت به صنايع دستي كشور و فرهنگم بازتر شود .

 

 

 

 

 

 

مواد اوليه

چرم دباغي شدة گاو و گوساله قالبهاي چوبي ،نخ ابريشم ، نخ گلابتون ،نخ قندي ، ابزاركار كفاشي مانند مشته ، صيقال ،سوراخ كن و …………

دباغ خانه چرم

ساخت خودچرم سنتي است . چرم مورد نياز براي ساخت چاروق را دباغي شده فراهم مي كنند . قديم دربجنورد ، دو دباغ خانه وجود داشته كه چرم مورد نياز چاروق دوزان را فراهم مي كرده است . ولي الان در بيشتر از سه چهار شهر كشور ، دباغ خانه وجود ندارد كه مي توان اصفهان ،همدان و زنجان را نام برد و كارگاه هاي آنها به همان صورت سبك قديم است .

 (( تهيه چرم دباغي به اين ترتيب است كه پــوست حيــواني مانندگاو و يا گوسفند را بعد از ذبح از  گوشت جدا كرده و پــشت ورويـش را درخمير

آرد جو مي خوابانند و بعـد از30-20 روزآن را خارج مي كنـندكه بعد از اين مدت ،موهـاي پوست به راحتي با كاردك كنده مي شــودو بعد از كنـــدن مــو و خشك شدن ، آن را درون خــــوراك مـازو قـــرار مـــي دهند كه اين مازو از ميوه درختي دركردستـــــان تهـيه مي شود و اين ميـــــوه شبيه به فندق بوده كه ميوه را كوبيـــــده و به آرد تبديــل مي كنند و درون آب حــــل مي كنند و بعد از آن چــرم را درونش قرار مي دهند و بعد از خارج نمـــودن از مازو چرم را شسته و خشك مي كنند و رنگ گياهي روي سطح خــــارجي آن مي مالند تابه رنگ نارنجي تا قرمز در آيد و سپس اين چرم دبــاغي شده را به شكل مثلث يا مستطيـــل برش مي دهند .))

تعريفي از چاروق

چاروق نوعي كفش سنتي مخصوص شمال خراسان است . حدود    50-40 سال قبل استفاده مي شد . از 40 سال به اين طرف، كم كم با آمدن ماشين و كفش هاي جديد ، استفاده نشد تا حدود سال 60 كه آقاي حسين محمد زاده ، به آن  جنبه تزئيني بيشتري دادند . و انواع مختلفي از آن ساختند كه ديگر از بين نرود و به واسطه ارتباطي كه با ادارات مختلف ازجمله جهاد ، صنايع دستي ، ميراث فرهنگي ،ارشاد  همبنطور شركت در نمايشگاهها داشتند باعث  شدكه بمانند . در ميدان شهيد بجنورد ، بازارچه اي است كه درقديم به بازار كفاشان معروف بوده كه در آن همه استاد چاروق دوز و نوعي كفش هاي سنتي ديگر بود ولي امروزه اغلب مغازه ها ي اين بازارچه به محل فروش هنرهاي دستي تركمن اختصاص دارد . درخصوص استادكاران قديمي اين بازارچه ،آقاي حسين محمد زاده مي گويند : قديمي ترين استادكاران آن بازارچه پدر ما است .  5 تا پسر داشته كه من كاراو را ادامه دادم .

و…

پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب امکان پذیر است.
دانلود تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي

برای مشاهده توضیحات فایل  تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي روی دکمه زیر کلیک نمائید

تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود تحقیق درباره تاريخچه چاروقدوزي

انجام سئو و پروژه فروش انفجاری توسط دیجیتال مارکتر : ویهان میرزایی بهترین دیجیتال مارکتر ایران