متفرقه · می 17, 2024 0

دانلود نفقه 40 ص ورد

نفقه 40 ص ورد

  نفقه 40 ص ورد

نفقه 40 ص ورد

فرمت فایل دانلودی: .zip
فرمت فایل اصلی: zip
حجم فایل: 0
قیمت: 22434 تومان

بخشی از متن:

خانواده كوچك ترين نهاد و گروه موجود در جامعه و زير بنا و اساس تشكيل دهنده جامعه است. هر چند گروه ها و دسته جات بيشماري در يك اجتماع وجود دارند اما اين گروه كوچك به دلايلي در صدر قرار مي گيرد و عمده ترين اين دلايل عبارت است از رابطه معنوي قوي كه في ما بين افراد تشكيل دهنده آن موجود است.

تشكيل خانواده با انس، الفت و عشق همراه بوده و با اضافه شدن اعضاي ديگري به آن كه همانا فرزندان مي باشند اين رابطه عاطفي شديد تر و مستحكم تر مي گردد.

مسلم است كه هيچ گروهي بدون وجود وظايف و حقوق در داخل آن قابل تصور نيست چرا كه براي ايجاد نظم در هر رابطه، هنجار ها و قواعدي لازم است تا از هم پاشيدگي گروه جلوگيري نمايد. نهاد خانواده در شرع مقدس اسلام و در جامعه ايران از اهميت بالايي برخوردار بوده و به جهت تربيت و پرورش كودكان در بستر اين نهاد كوچك، بسيار مورد توجه قرار گرفته است. هم چنان كه در مقدمه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، خانواده را واحد بنيادين جامعه و كانون اصلي رشد و تعالي انسان محسوب مي كند.

هم چنين نفقه زوجه از تكاليف مالي زوج است كه پس از عقد نكاح و شروع زندگي مشترك، بر ذمه او مستقر مي شود و ضامن استقلال خانواده و نموداري از شئون سرپرستي مرد بر    كوچك ترين و در عين حال مهم ترين نهاد اجتماعي بشريت مي باشد.

 تعريف نفقه و موارد شمول آن

نفقه در لغت به معني هزينه، خرج، خرجي، آن چه هزينه عيال و اولاد كنند، روزي و مايحتاج معاش آمده است. معني اصطلاحي نفقه هم نزديك به معني لغوي است و عبارت از چيزي است كه براي گذراندن زندگي لازم و مورد نياز است. نفقه عبارت است از مسكن و البسه و غذا و اثاث البيت كه به طور متناسب در ماده 1107 قانون مدني نيز نفقه به شرح ذيل تعريف شده نفقه عبارت است از مسكن، البسه، غذا و اثاث البيت كه به طور متعارف با وضعيت زن متناسب باشد خادم در صورت عادت زن به داشتن خادم يا احتياج او به واسطه مرض يا نقصان اعضا. در حقوق مدني نفقه در دو بخش مورد بحث قرار مي گيرد كه يكي نفقه زوجه و ديگري نفقه اقارب است.[1]

نفقه شامل موارد زير خواهد شد:

لازم به ذكر است تهيه همه نياز هاي متعارف و متناسب با وضعيت زن حزو نفقه است و موارد شش گانه فوق از باب تمثيل آمده و جنبه انحصاري ندارد.[2]

نظريه فقها در مورد نفقه زن

فقهاي عامه غير از مالك، نفقه والدين هر چه بالا رود را واجب مي دانند. در نزد اينان نفقه آباء و اجداد و مادران و جدات و بالا تر واجب است.

ايشان معتقدند كلمه اب بر جد و هر كه سبب در ولادت فرزند باشد اطلاق مي شود و هم چنين ام نيز بر جده و بالا تر اطلاق مي شود و قرآن كلمه ابوين را بر آدم و حواء اطلاق كرده است و اين كه جد با فقدان پدر جانشين او مي شود و اين كه علماء اجماع دارند كه جده بر انسان مانند مادر حرام است.

اما مالك معتقد است كه كساني كه نفقه آن ها بر فرزند واجب است، پدر و مادر هستند نه اجداد و جدات چه از جهت پدر چه از جهت مادر، پس نفقه جد و جده بر نوه واجب نيست چنان كه نفقه نوه هم بر آنان واجب نمي باشد.[3]

فقهاي عامه در وجوب انفاق، فقير بودن يا عاجز بودن از كسب را شرط مي دانند البته حنفيه قادر بر كسب را نيز مستحق نفقه مي داند و شافعيه نيز اين قول را اظهار مي داند چه خدا امر به احسان به والدين كرده است و در الزام آباء به اكتساب با تمكن ابناء ترك احسان و ايذاء آباء وجود دارد و اين جايز نيست. 

ولي مالكيه و حنابله قادر بر كسب را مستحق نفقه نمي دانند زيرا نفقه براي كمك است و قادر بر كسب مستغني از كمك محسوب مي شود.

هم چنين نزد جمهور فقهاء شرط است كه فرزند، متمكن يا قادر بر تكسب باشد ولي مالكيه معتقدند بر فرزند غير متمكني كه قادر به كسب است، تكسب براي انفاق بر والدين لازم نيست.

حنابله هم چنين وارث بودن منفق را شرط مي دانند پس نفقه با اختلاف دين وجود ندارد. حنيفه هم مستحق بودن منفق را بر ارث انفاق مي دانند ولي مالكيه و شافعيه اتحاد دين را شرط وجوب نفقه بر والدين نمي دانند به دليل آيه مباركه در حق والدين كافر.

استنكاف از پرداخت نفقه زن و بررسي فقهي آن ماده 1111 قانون مدني: «زن مي تواند در صورت استنكاف شوهر از دادن نفقه به محكمه…

پرداخت با کلیه کارتهای عضو شتاب امکان پذیر است.
دانلود نفقه 40 ص ورد

برای مشاهده توضیحات فایل  نفقه 40 ص ورد  اینجا کلیک کنید

برای دانلود فایل باکیفیت نفقه 40 ص ورد روی دکمه زیر کلیک نمائید

نفقه 40 ص ورد

✔️  دارای پشتیبانی 24 ساعته تلفنی و پیامکی و ایمیلی و تلگرامی

✔️  بهترین کیفیت در بین فروشگاه های فایل

✔️  دانلود سریع و مستقیم

✔️  دارای توضیحات مختصر قبل از خرید در صفحه محصول

✔️ دانلود نفقه 40 ص ورد

انجام سئو و پروژه فروش انفجاری توسط دیجیتال مارکتر : ویهان میرزایی بهترین دیجیتال مارکتر ایران