رفع زرد شدن ناخن پا به 3 روش

هنگامی که هوا گرم تر می‌شود و افراد از صندل، دمپایی لا انگشتی و کفش‌های روباز استفاده می‌کنند وقت آن رسیده که ناخن‌های پا را نیز مرتب کنند. در حالی که دلایل زیادی برای زرد شدن ناخن‌ها وجود دارد، اما جلوگیری و تمیز کردن آن‌ها کار بسیار آسانی است.


بخش اول تمیز کردن ناخن‌های زرد رنگ


1. بدانید که زردی ناخن پا معمولاً نتیجه عفونت قارچی است

 قارچ در محیط‌های مرطوب و با pH بالا رشد می‌کند و جوراب عرق کرده را به مکانی عالی برای شروع یک کلونی تبدیل می‌کند. عفونت‌های قارچی، معمولاً با علائم دیگری مانند: ناخن‌های ضخیم و شکننده که با خرد شدن و پوسته پوسته شدن همراه است. دلایل کمتر رایج اما متناوب زردی ناخن شامل موارد زیر است:

  • استفاده مکرر از لاک ناخن که مقداری از رنگ را روی ناخن‌های پای شما باقی می‌گذارد.
  • دیابت
  • سندروم ناخن زرد که ژنتیکی است.
  • لنف ادم یا Lymphedema  (ورم مزمن پا)

لاک زدن روی ناخن در معرض عفونت قارچی ممنوع

2. کرم‌های ضد قارچ را برای موارد خفیف امتحان کنید

 اگر ناخن‌های شما شکننده یا خرد نیستند، ممکن است بتوانید با کرم بدون نسخه با عفونت مبارزه کنید. دو مورد از محبوب‌ترین آنها Mycocid NS و Nonyx Nail Gel است که شما ملزم هستید این محصول را دو بار در روز برای چند هفته استفاده کنید.

زدن کرم‌ ضد قارچ روی ناخن

3. برای تجویز دارو به پزشک یا متخصص بیماری‌های پا مراجعه کنید

 در حالی که برخی از کرم‌های ضد قارچ بدون نسخه وجود دارند، اما معمولاً برای گرفتن کرم‌هایی که به اندازه کافی قوی و برای مبارزه با قارچ‌های زیر ناخن استفاده می‌شوند باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. داروهای معمول شامل موارد زیر است:

  • سیکلوپیروکس (نام عمومی)، Zetaclear، Sporanox و Lamisil

صحبت کردن با پزشک

4. بدانید که درمان عفونت قارچی به زمان نیاز دارد

 برای خلاص شدن از ابتلا به عفونت باید کل کلونی را از بین ببرید تا از شر عفونت خلاص شوید، زیرا به سادگی باز خواهد گشت. درمان را ادامه دهید تا مطمئن شوید عفونت از بین رفته است. برای انجام این کار باید صبور باشید، چرا که ممکن است درمان آن چندین ماه طول بکشد.

  • اگر ناخن‌های پای شما پس از گذشت چند هفته هنوز زرد یا پوسته پوسته هستند، قرار ملاقات دیگری با پزشک متخصص بیماری‌های پا بگذارید.

عفونت قارچی ناخن نیازمند زمان بیشتر

5. اگر نمی‌توانید بدون درد راه بروید، ناخن پا را جراحی کنید

این کار باید به عنوان آخرین راه‌ حل استفاده شود، زیرا ممکن است یک سال طول بکشد تا ناخن جدید رشد کند. با این حال، اگر نمی‌توانید بدون درد راه بروید، بهتر است ناخن پای‌تان توسط پزشک برداشته شود.

جراحی عفونت قارچی ناخن


بخش دوم جلوگیری از زردی ناخن


1. سیگار کشیدن را ترک کنید

 استعمال سیگار باعث تغییر رنگ پوست، ناخن و مو می‌شود و قطع سیگار ممکن است سریعترین راه برای بازگشت ناخن‌های شما به رنگ اصلی آنها باشد.

سیگار کشیدن ممنوع

2. از لاک ناخن کمتری استفاده کنید

 لاک ناخن، باعث می‌شود ناخن‌های شما لکه‌دار شود و همینطور از رسیدن اکسیژن به ناخن‌هایتان جلوگیری می‌کند که می‌تواند منجر به عفونت شود. چند روز در هفته وقت بگذارید و لاک ناخن‌های‌تان را پاک کنید. این کار باعث سلامتی آنها می‌شود.

کمتر استفاده کردن از لاک ناخن

3. جوراب‌های خیس و کثیف را عوض کنید

این محل پرورش قارچ است. اگر جوراب‌های مرطوب و کثیفی به پا دارید، احتمال ایجاد قارچ در آن زیاد است. بنابراین حتما جوراب‌های خود را عوض کنید و از جوراب‌های خشک و تمیز استفاده کنید.

پوشیدن جوراب خیس

4. کفش‌های تنفسی بپوشید

کفش ورزشی، کفش روباز و بیشتر کفش‌های ورزشی از توری یا مواد تنفسی ساخته شده‌اند که اجازه می‌دهد جریان هوا در اطراف انگشتان پا ایجاد شود. این امر برای ناخن‌های سالم، بسیار ضروری است.

پوشیدن کفش

5. هنگام دوش گرفتن، پا و انگشتان پا را تمیز کنید

 فراموش نکنید که هنگام شستن، انگشتان پا و ناخن‌های پا را تمیز کنید تا باکتری‌ها، قارچ‌ها و کثیفی از بین بروند. یک روتین بهداشتی برای پاهای خود داشته باشید.

شستن پا


بخش سوم درمان‌های خانگی برای درمان زردی ناخن


1. یک پماد ضد قارچ خانگی درست کنید

 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین را درون یک کاسه کوچک بریزید و 1 قاشق غذاخوری آب اکسیژنه را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. سپس از توپ پنبه‌ای استفاده کنید و آن را درون مخلوط فرو ببرید و به ناخن‌های پای‌تان بمالید. بگذارید 5 دقیقه روی آن بماند، سپس آن را خوب بشویید. این کار را روزانه تکرار کنید.

  • همچنین اگر تنها یکی از آن‌ها را داشته باشید می‌توانید از جوش‌شیرین و یا آب‌اکسیژنه به طور جداگانه استفاده کنید. به سادگی آن را با یک کاسه کوچک از آب گرم مخلوط کرده و سپس آن را روی ناخن‌هایتان بمالید.

پماد ضد قارچ خانگی با جوش شیرین و آب اکسیژنه

2. از وان سرکه استفاده کنید

 3 قسمت آب را با 1 قسمت سرکه در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. پاهایتان را یکبار در روز به مدت 4 تا 5 دقیقه در آن خیس کنید تا pH در انگشتان پا، پایین بیاید و با قارچ مبارزه کند.

قرار دادن پا در وان سرکه

3. برای مقابله با تغییر رنگ از آب لیمو استفاده کنید

خیساندن ناخن‌های شما در آب لیمو، باعث می‌شود که از لکه‌های زرد خلاص شوید. هر روز به مدت 10 الی 15 دقیقه ناخن‌های خود را در آن خیس کنید. این کار را تا زمانی که نتایج آن برای شما راضی کننده بود ادامه دهید.

قرار دادن پا در وان آب لیمو

4. خمیر دندان سفیدکننده را امتحان کنید

 برای خلاص شدن از شر لاک ناخن، مانند: ناخن‌های صورتی ناشی از لاک قرمز، سعی کنید با استفاده از یک برس ناخن، یک خمیر دندان سفیدکننده را روی ناخن‌های خود بزنید. با این حال، این روش برای لکه‌های طولانی مدت مناسب نیست.

زدن خمیر دندان سفیدکننده روی ناخن و کشیدن برس ناخن روی آن

5. برای یک راه‌ حل موقت سعی کنید ناخن‌های خود را به آرامی سوهان بکشید

 لایه فوقانی ناخن‌های شما، همان جایی است که لکه‌های زرد رنگ وجود دارد. با تمیز کردن ناخن‌های خود با یک سوهان نرم، از لایه‌های فوقانی خلاص خواهید شد و برخی از لکه‌ها را پاک خواهید کرد. با این حال، مورب کردن ناخن‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند منجر به ضعیف‌تر شدن ناخن‌ها گردد. اگر می‌خواهید ناخن‌های خود را سوهان بکشید، پس از سوهان کشیدن، از یک لاک تقویت کننده استفاده کنید.

سوهان کشیدن ناخن

بیشتر بخوانید: ۳ روش داشتن ناخن های محکم و سالم 

نظر دهید

      پاسخ دهید