روتین مراقبت از پوست قبل از خواب برای دختران نوجوان

در هر سنی باید از پوست صورت مراقبت کرد، چرا که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در دوره‌ی نوجوانی و آغاز بلوغ، مشکلات پوستی از جمله آکنه‌، جوش‌های سر سیاه و… آغاز می‌شود که نیازمند رسیدگی است. از این رو با مراقبت از آن می‌توانید پوستی زیبا، شفاف و بدون آکنه داشته باشید. در این مقاله قصد داریم یک روتین مراقبت از پوست قبل از خواب را برایتان بازگو کنیم، با ما همراه باشید.

1. یک پاک کننده‌ی آرایشی تهیه کنید

در ابتدا باید بدانید پوست‌‌تان جزو کدام گروه پوستی خشک، نرمال و یا چرب است تا بتوانید بر اساس آن یک پاک کننده‌ی مناسب را خریداری کنید.

 • پاک کننده‌های خیلی قوی می‌توانند پوست‌تان را حساس، خشک و یا تحریک کنند.
 • شما نیز می‌توانید پاک کننده‌ها را مناسب فصل انتخاب کنید، مثلا در زمستان از پاک کننده‌هایی با پایه روغنی و در فصل‌ بهار از پاک کننده‌های سبک و ملایم استفاده کنید.

2. آرایش خود را پاک کنید

بدترین کاری که می‌توانید قبل از خواب انجام دهید پاک نکردن آرایش صورت‌تان است. اگر جزو افرادی هستید که با آرایش می‌خوابید، دیر یا زود متوجه می‌شوید که سلامتی پوست‌تان در معرض خطر است. هنگامی که آرایش دارید، مواد آرایشی جذب پوست‌ می‌شود، منافذ پوست‌ را مسدود می‌کند و باعث بروز آکنه در سطح پوست می‌شود. بنابراین قبل از اینکه به رختخواب بروید، باید مواد آرایشی را از روی صورت‌تان تمیز کنید.

 • اگر آرایش ندارید می‌توانید از این مرحله بگذرید.

3. صورت خود را با آب گرم بشویید

حتی اگر جزو افرادی هستید که آرایش نمی‌کنید باز هم باید صورت خود را بشویید، چرا که در طول روز در معرض آلودگی و گرد و غبار قرار می‌گیرید. با این کار سطح پوست‌تان تمیز و از بروز آکنه جلوگیری می‌شود. اگر پوست صورت‌تان را با آب سرد بشویید باعث می‌شود منافذ پوست‌تان بسته شود. نه تنها پوست‌تان تمیز نمی‌شود بلکه جوش‌های سر سیاه روی پوست‌تان ظاهر می‌شود.

 • با تمیز کردن منظم، پوستی سالم و براق خواهید داشت.

4. برای جلوگیری از وجود آکنه، از اسید سالسیلیک استفاده کنید

اسید سالسیلیک، خاصیت ضد باکتریایی دارد و جوش صورت را خشک می‌کند. از اسید سالسیلیک‌ها می‌توان به عنوان لایه‌بردار استفاده کرد. اسید سالسیلیک‌ها به این صورت عمل می‌کنند که به منافذ پوست‌ نفوذ می‌کنند و هر گونه آلودگی، چربی و … را از بین می‌برند، آکنه را بهبود می‌بخشند و پوستی درخشان را برایتان به ارمغان می‌آورند.

5. از یک تونر استفاده کنید

برای پاکسازی عمیق پوست، از یک تونر استفاده کنید.  هدف اصلی تونر، پاکسازی پوست صورت از هرگونه آلودگی و گرد و غبار موجود در سطح پوست است. تاثیر استفاده از تونرها، به مراتب بیشتر از پاک‌کننده‌های صابونی است، زیرا تونرها منافذ پوست را از هر گونه آلودگی و گرد و غبار پاک می‌کنند و همینطور با استفاده‌ی منظم، پوست‌تان را محکم می‌کند.

 • اکثر تونرها بر پایه‌ی آب تشکیل شده‌اند و حاوی اسانس روغنی و عصاره‌ی گیاهان هستند.
 • تونرها، اغلب به صورت مایع هستند ولی تونرهای سرمی و ژلی نیز در فروشگاه‌های لوازم آرایشی-بهداشتی عرضه می‌شوند.
 • تونرها با توجه به نوع پوست‌تان قابل تهیه است.
 • اگر جزو افرادی هستید که پوست چرب دارید، توصیه می‌شود روزانه از تونر استفاده کنند تا چربی بیش از حد پوست‌‌تان از بین برود و لایه‌برداری شود.
 • اگر جزو افرادی با پوست خشک هستید برای مرطوب کردن پوست‌تان، روزانه از تونر استفاده کنید.

6. از یک مرطوب کننده برای پوست‌تان استفاده کنید

با توجه به نوع پوست‌تان که می‌تواند خشک، چرب و یا معمولی باشد یک مرطوب کننده خریداری کنید. مرطوب کننده، پوست شما را آبرسانی می‌کند.

 • اگر پوستی خشک دارید، بهتر است از نرم کننده‌هایی که حاوی چربی هستند استفاده کنید.
 • اگر پوستی نرمال دارید، باید از مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که چربی کمتری دارد.
 • اگر پوست چربی دارید، از مرطوب کننده مخصوص پوست چرب که حاوی آنتی اکسیدان‌های قوی، فاقد چربی و سبک هستند استفاده کنید.

7. از یک مرطوب کننده لب (بالم لب) استفاده کنید

پوست لب، نیاز به مراقبت بیشتری دارد. هنگامی که در معرض هوای خشک قرار می‌گیرید، رطوبت روی لب‌هایتان کاهش می‌یابد و خشک می‌شود. شما می‌توانید برای نرمی لب‌هایتان، از بالم لب یا مرطوب کننده‌ی لب استفاده کنید. استفاده از بالم لب، باعث می‌شود ترک‌های پوستی روی لب‌هایتان التیام پیدا کند و همینطور لب‌هایتان مرطوب و نرم شوند.

8. هر شب 8 تا 10 ساعت بخوابید

کم خوابی، روی پوست صورت تاثیر می‌گذارد. هنگام خواب، بدن از این فرصت استفاده می‌کند و هورمون‌هایی که وظیفه‌ی تنظیم کردن خاصیت ارتجاعی پوست را دارند را افزایش می‌دهد. در نتیجه، خواب کافی از پیری زودرس و چروک پوست جلوگیری می‌کند.

9. قبل از خواب از ماسک صورت استفاده کنید

استفاده‌ی منظم از ماسک‌ صورت باعث می‌شود پوستی شفاف و درخشان داشته باشید. در صورتی که نمی‌توانید ماسک‌ صورت را از فروشگاه‌های آرایشی-بهداشتی تهیه کنید می‌توانید از ماسک صورت خانگی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید در مورد آکنه و درمان آن بدانید 

نظر دهید

   پاسخ دهید