روشن کردن زانوهای تیره با روشهای جالب خانگی

در طول روز معمولاً پوست زانوهای شما بیشتر از بقیه قسمت­های بدن خم می­شود و یا به جاهای مختلف می­کشد و همین عامل باعث می­شود تا زانوها بیشتر از بقیه قسمت­ها کثیف و سیاه­تر به نظر برسد. اگر شما زانوهای تیره­ای دارید می­توانید از لایه بردارها و یا ماسک­های طبیعی برای روشن­تر کردن آنها استفاده کنید یا اینکه می­توانید از لوسیون­ها و یا ماسک­های بازاری برای درمان تیرگی و سیاهی پوست استفاده کنید. در برخی موارد تیرگی پوست زانوها به دلیل استفاده داروهای خاص است که در این موارد نیاز هست که به دکتر مراجعه کنید، در غیر این صورت از راهکارهای زیر استفاده کنید.


بخش اول در خانه پوست­تان را رطوبت ­رسانی و لایه­‌برداری کنید


1. با استفاده از شکر و روغن زیتون برای لایه‌برداری زانوها لایه­‌بردار بسازید

فنجان معادل 79 میلی­لیتر روغن زیتون و  فنجان معادل 134 گرم شکر سفید را در یک ظرف تا حدی به هم بزنید که خوب مخلوط شود، بعد با دست این اسکراب را روی زانوهایتان بمالید، بعد از اینکه سی ثانیه روی پوست ماساژ دادید اجازه بدهید تا 5 دقیقه قبل از اینکه این لایه بردار را با آب بشویید روی پوستتان بماند.

 • استفاده از ماسک لایه­ بردار روی پوست کمک می­کند تا سلولهای مرده پوست از بین برود تا پوست روشن­تر و شفاف­تر به نظر برسد.

مالیدن روغن زیتون و شکر روی زانو

2. جوش شیرین و آب لیمو را با هم مخلوط کنید تا یک ماسک طبیعی برای روشن کردن پوست ساخته شود

برای این کار مقدار مساوی جوش شیرین و آب لیمو را در یک ظرف کوچک با هم مخلوط کنید تا حدی به هم بزنید تا ماسک حالت خمیری پیدا کند و با استفاده از دستهاتون حدود یک دقیقه روی زانوها ماساژ دهید و بعد با آب بشویید.

 • جوش شیرین و آب لیمو به عنوان ماده روشن کننده برای بسیاری افراد کاربرد دارد، حالت شنی جوش شیرین (دانه­ های ریز داخل جوش شیرین) کمک می­کند تا پوستتان را لایه برداری کنید، این مواد به روشن­تر به نظر رسیدن تیرگی­ های پوست کمک می­کند و می­توانید بطور نامحدود استفاده کنید.

مخلوط جوش شیرین با لیمو

3. از ماساژ روغن بادام روی زانوها به عنوان یک دارو مرطوب کننده ارزان استفاده کنید

هر شب یک قاشق غذاخوری معادل 15 میلی لیتر روغن بادام را بر روی زانوهاتون ماساژ بدید، و مطمئن شوید که همه سطح زانو را با روغن بادام آغشته کرده ­اید و بعد از آن در طول شب با باند پارچه­ ای یا حوله بپوشانید.

 • روغن بادام هم به عنوان یک روشن­ کننده طبیعی و هم به عنوان مرطوب کننده روی پوست عمل می­کند و باعث می­شود تیرگی­‌های پوست از بین برود و پوست نرم­‌تر شود.

ماساژ روغن بادام روی زانوی تیره

4. اگر جای زخم یا آسیب روی زانوهاتون دارید از ماسک آلوئه ورا استفاده کنید

فنجان معادل 120 میلی لیتر ماست را با دو قاشق غذاخوری معادل 30 میلی لیتر از ژل آلوئه ورا تازه مخلوط کنید، و با کاردک روی زانوهاتون بمالید و اجازه دهید 15 تا 30 دقیقه روی پوست بماند و بعد با آب زانوهاتون را بشویید.

 • در بسیاری موارد به عنوان مرحمی برای ترمیم جای زخم­ها استفاده می­شود.
 • برای استفاده از عصاره برگ­های آلوئه ورا، به آسانی یک لایه گیاه آلوئه ورا را برش دهید و از مرکز گیاه آلوئه ورا رو به سمت پایین ببرید تا عصاره آن بیرون بیاید بعد با استفاده از  قاشق ژل داخل آلوئه ورا را بیرون بکشید.
 • اگر ژل تازه آلوئه ورا در دسترس ندارید، می­توانید گیاه آلوئه ورا را از داروخانه­ها یا فروشگاه­ها بخرید.

ماساژ ماسک آلوئه ورا روی زانوی تیره

5. از پد یا اسفنج زبر موقع دوش گرفتن برای شستشوی زانوهاتون استفاده کنید

اگر نمی­خواهید لایه­ بردار درست کنید، می­توانید لایه بردارهای طبیعی مثل پد یا اسفنج استفاده کنید تا سلولهای مرده پوست تان از بین برود. از یک فروشگاه محلی، داروخانه یا فروشگاه لوازم آرایش یک اسفنج بخرید و از اون موقع دوش گرفتن استفاده کنید و هر کدام از زانوها را حداقل 30 ثانیه لایه‌­برداری کنید.

 • اسفنج، پد یا سنگ پا به عنوان یک درمان طبیعی برای پسوریازیس و پوست خشک استفاده کنید.

کشیدن اسفنج زبر روی زانوی تیره


بخش دوم از کرم­ها و لوسیون­‌ها استفاده کنید


1. برای اینکه خشکی پوست­تان کمتر شود از لوسیون استفاده کنید

از لوسیون­های مرطوب کننده هر روز صبح و شب مخصوصاً روی زانوهاتون استفاده کنید. لوسیون­هایی را بخرید که دارای وازلین به عنوان یک عنصر اصلی باشد و به عنوان یک ماده حمایتی روی پوست مرطوب کننده استفاده می­شود.

 • خشکی پوست یکی از عوامل مشترک برای تیره شدن پوست بدن محسوب می­شود.
 • اگر از مرطوب کننده استفاده نکنید به طور معمولی تیرگی پوست زانوهاتون ممکن است برگردد.

استفاده از لوسیون مرطوب کننده روی زانوی تیره

2. بسیاری از کارشناسان توصیه می­کنند که از ضدآفتاب هر روز استفاده کنید تا از آسیب آفتاب و تجمع بیش از حد رنگدانه‌ها در بافت­های پوست در امان باشید 

اگر تن پوست شما تیره است بیشتر در خطر آسیب­های پوستی و ماندگاری جای زخم هستید. هر روز صبح از ضدآفتاب روی زانوهاتون استفاده کنید مخصوصاً اگر دامن یا لباس کوتاه می­پوشید.

 • خیلی سخت است تا جای زخم یا تجمع بیش از حد رنگدانه­‌ها در بافتها کاملاً از بین برود اما می­توانید از ضد آفتاب استفاده کنید تا حداقل بدتر نشود.
 • در برخی مواقع استفاده از ضدآفتاب حتی می­تواند، باعث شود تا نقاط تیره پوست بطور کامل از بین برود.

استفاده از اسپری رنگی بدن روی زانوی تیره

3. از ژل سفیدکننده شیمیایی یا کرم سفید کننده برای پوشاندن پوست تیره زانوهایتان استفاده کنید

اگر به صورت دائم پوست شما تیره به نظر می­رسد از کرم سفید کننده که حاوی دو درصد هیدروکینون باشد استفاده کنید. برای مدت 4 تا 6 هفته این کرم را به زانوهایتان بمالید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 • برای افرادی که پوست حساس دارند هیدروکینون می­تواند باعث التهاب شود. اگر احساس سوزش یا خارش کردید بلافاصله زانوهایتان را با آب سرد فراوان بشویید.
 • برای مدت بیشتر از 6 هفته از کرم­های سفید کننده استفاده نکنید چرا که باعث التهاب پوستی و آسیب به لایه­های خارجی پوست­تان می­شود. استفاده طولانی مدت از کرم سفید کننده می­تواند به انواع سرطان منجر شود.

استفاده از کرم سفید کننده روی زانوی تیره


بخش سوم از این موارد اساسی استفاده کنید


1. مصرف آب را برای هیدارته شدن بیشتر بدن افزایش دهید

 • اگر فکر می­کنید که تیرگی زانوهایتان به دلیل پوست خشک است، بیشتر آب بنوشید و حداقل 68 واحد، معادل 2 لیتر آب هر روز بنوشید تا پوستی سالم­تر و براق­تر داشته باشید.
 • اگر از نوشیدن بیشتر آب نتیجه ای نگرفتید، از داروهای طبیعی یا داروهایی با مرطوب کنندهی بیشتر علاوه بر نوشیدن آب استفاده کنید.

نوشیدن آب با بطری

2. به سراغ دکتر متخصص پوست بروید

اگر چندین راه را امتحان کرده­اید و هنوز هیچ نتیجه­ای نگرفته­اید، پس یک وقت ویزیت از دکتر متخصص پوست بگیرید تا دکتر آزمایشات لازم را انجام دهد و علت تیرگی پوست شما را تشخیص دهد.

 • مطمئن شوید که کدام یک از این روشها باعث خلاصی شما از تیرگی پوست زانوهای شما می­شود.
 • دکتر متخصص می­تواند به شما توضیح دهد که علت تیره شدن پوست شما چیست، می­تواند راه حل موثرتری برای روشن­تر شدن پوست زانوهایتان به شما بدهد.

معاینه زاوی تیره توسط متخصص پوست

3. اگر همیشه زانوهای تیره دارید آزمایش دیابت بدهید

برخی مواقع افراد با انواع بیماری قند درمان نشده باعث پیشرفت سیاهی­ها (کبودی­ها) روی زانوها می­شود اگر شما هم این کبودی­ها را دارید آزمایش دیابت را انجام دهید، این موارد به نام درمان­های مرتبط به بیماری قند معروف است و اغلب موارد مردم اینها را با لکه­‌های مرتبط با سن و سال اشتباه می­گیرند.

تست دیابت توسط پزشک

بیشتر بخوانید: روغن بادام برای جلوگیری از پیری زودرس

نظر دهید

   پاسخ دهید