علت رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۹۲

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد در یک برنامه تلویزیونی از نقش خودش در رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی گفته است. آقای مصلحی در این برنامه خاطر نشان می کند که براساس گزارشی که شخصی ایشان ارائه کرده بود آقای هاشمی رفسنجانی برنده انتخابات سال ۱۳۹۲ می شد.

وزیر اطلاعات پیشین گفت که این گزارش از کف خیابان تهیه شده بود و وقتی من آن را قرائت کردم عزیزی گفت که مگر بچه حزب الهی ها می گذارند که آقای رفسنجانی پیروز انتخابات شود که من در پاسخ گفتم این گزارش از کف خیابان به دست آمده است. بنده آمدم و هزینه و فایده تایید و رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی را با در نظر داشتن حفظ نظام نوشتم و اعلام کردم که در صورت تایید شدن ایشان چه مزایایی برای نظام خواهند داشت و اگر رد صلاحیت شوند چه مزایایی دارند. بعد هم در یک جمع بندی اعلام کردم که به مصلحت نظام نیست آقای رفسنجانی تایید صلاحیت شوند.

حیدر مصلحی صحبت هایش را اینطور ادامه داد که بنده در ادامه این گزارش را در جلسه شورای نگهبان هم قرائت کردم و فقهای شورای نگهبان نتوانستند حتی یک ان قلت به صحبت های من بیاورند و بسیاری از آن عزیزان از جمله آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله یزدی که دیگر در میان ما نیستند هم نتوانستند ایرادی به این گزارش بگیرند.

رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این صحبت های حیدر مصلحی در رابطه با علت رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ در توییتی چنین نوشته است:

آقای مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد و اعضا آنرا قبول نداشتند. نمی‌خواهم برخورد آقایان را در جلسه با ایشان بگویم. شورا گزارش نهادهای قانونی را بررسی می‌کند و نهایتا بر اساس تشخیص و رای اعضا نتیجه اعلام می‌گردد.

گفتنی است آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۹۲ و اولین دور انتخاب حسن روحانی ۷۹ سال داشت و بسیاری معتقد بودند که ایشان به خاطر کهولت سن دیگر توانایی ورود به امور اجرایی کشور را ندارد و به همین دلیل رد صلاحیت شده است. اما حالا حیدر مصلحی وزیر اطلاعات دوران محمود احمدی نژاد حالا حرف های جدیدی را در این باره مطرح کرده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور حسن روحانی هم در واکنش به این خبر با انتشار رشته توییتی نسبت به این اقدام انتقاد کرد و خواستان انتشار فیلم کامل این گفتگو شد.

  • اظهارات دیرهنگام ⁧وزیر اطلاعات⁩ ⁧دولت دهم⁩ تامل برانگیز است، چه جریانی با چه رویکردی مصلحت نظام را در ⁧رد صلاحیت⁩ آیت الله ⁧هاشمی رفسنجانی⁩ که به شهادت تاریخ از استوانه‌های انقلاب و نظام بود، می‌داند؟
  • بر اساس چه گزارش‌ها و مستنداتی درباره مهم ترین مسائل کشور حتی در ⁧شورای نگهبان⁩ تصمیم سازی و تصیم گیری می‌شود؟
  • ‏با اندیشه انقلاب، منطق ⁧جمهوریت⁩ و ⁧قانون اساسی⁩ ⁧میزان رای مردم⁩ و انتخاب مدیران توانمند حق آنان است، چه مصلحتی بالاتر از این برای ⁧ایران⁩؟
  • به عنوان رئیس ستاد مرحوم آیت الله ⁧هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری ٩٢، از شورای محترم نگهبان میخواهم که برای جبران حقوق پایمال شده و احترام به ⁧افکار عمومی به جای هرگونه پاسخگویی غیر موثر ، اقدام به انتشار فیلم و صوت کامل آن جلسه مهم کند.

نظر دهید

      پاسخ دهید