فیلم اخطار پدافند هوایی ایران به جنگنده F18 از عمق ۵۰ متری زیر زمین

اول فروردین ماه ۱۳۹۹ بود که مستندی از شبکه ۲ سیما پخش شد که در آن، دوربین صدا و سیما برای نخستین بار، به یکی از مراکز پدافند موشکی ایران در جنوب شرق کشور رفت تا حال و هوای تحویل سال را در یکی از حساس ترین مناطق نظامی کشور به تصویر بکشد.

سفر به مراکز حساس نظامی کشور در سال های اخیر، بارها به روایت دوربین ۲۰:۳۰ شبکه ۲ اتفاق افتاده است که نمونه اش را در رونمایی از ۲ تونل موشکی سپاه در دهه نود شمسی شاهد بودیم. این بار، دوربین صدا و سیما ما را به یکی از پایگاه های پدافند موشکی ایران در جنوب کشور می برد.

جایی که تنها چند تصویری از تاسیسات روی زمین آن منتشر می شود و در فیلم، کادر ارتش که همراه تیم فیلمبردار است به خبرنگار و فیلمبردار می گوید که باید دوربین را از این محل به بعد خاموش کنند. سپس، خبرنگار به محلی می رود که می گوید ۵۰ متر زیر زمین است و از حساس ترین و محرمانه ترین مراکز پدافند موشکی ارتش می باشد.

این مرکز پدافند موشکی که جزییات جغرافیایی آن افشا نشده است، جایی بین خلیج همیشه فارس و دریای عمان قرار دارد که برای اولین بار، تصاویری از تاسیسات زیر زمینی آن و رادارها و حضور فرماندهان و اپراتور دستگاه هایش رسانه ای می شود.

مرکز عملیات پدافند هوایی ارتش در جنوب شرق ایران، یکی از حساس ترین مراکز نظامی کشور است که تحت شدید ترین تدابیر امنیتی و حفاظتی قرار دارد و قرارگیری آن در عمق زمین نشان می دهد که باید از تیر رس موشک های هوا به زمین نیروهای متخاصم به دور باشد.

پهپاد فوق پیشرفته صدها میلیون دلار گلوبال هاک آمریکا در خرداد ماه ۱۳۹۸ توسط این مرکز پدافند موشکی جنوب شرق کشور، در آسمان ایران رهگیری و مورد اصابت یک فروند موشک زمین به هوا قرار گرفت و متلاشی شد. فرمانده نیروی هوا فضا سپاه، روز بعدش، قطعات به جا مانده از این پرنده جاسوسی فوق پیشرفته آمریکایی را یک دستاورد نظامی بزرگ برای ایران دانست که تکمیل کننده کلکسیون پهپاد های شکارشده از نیروهای آمریکایی در ایران است.

پدافند هوایی

تصویری از لاشه پهپاد گلوبال هاک آمریکایی که بر فراز آسمان ایران توسط سامانه پدافند هوایی جنوب شرق کشور منهدم شد

در زمان ضبط این مستند، یکی از اپراتورهای رادار، متوجه حضور یک هواپیمای جنگنده خارجی در نزدیکی مرز ایران می شود. ساعت ۲:۵۴ دقیقه بامداد، اخطار اول به خلبان هواپیمای جنگنده اف ۱۸ داده شد.

اخطار داده می شود که identify yourself and remain clear یعنی خودت را معرفی کن و به صورت شفاف در ارتباط باش. هواپیما به این اخطار اول پاسخ نمی دهد. فرمانده مرکز به اپراتور دستور می دهد که مراتب به سامانه های موشکی برای آماده باش کامل اعلام شود. اخطار آخر داده می شود. اپراتور به انگلیسی می گوید در صورتی که پاسخی دریافت نشود و هواپیما به سمت ایران ادامه مسیر دهد، توسط سیستم موشکی ایران، مورد هدف قرار خواهد گرفت.

این جنگنده اف ۱۸ که گویا متعلق به نیروهای منطقه است، با اخطار شلیک پدافند هوایی ایران مواجه می شود و پس از دریافت اخطار به زبان انگلیسی، از مرزهای هوایی جنوب کشور دور می شود. به این جنگنده هشدار داده شد در صورتی که پاسخ مرکز پدافند موشکی ایران داده نشود، مورد هدف موشک زمین به هوا قرار می گیرد.

عکس شاخص، مربوط به سامانه پدافند هوایی ایران باور ۳۷۳ است.

نظر دهید

      پاسخ دهید