لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

همه ی ما دوست داریم در بهترین حالت خود دیده شویم. اما استفاده از لوازم و ابزارهای آرایشی آلوده، ما را به نتیجه ی دلخواه مان نخواهد رساند. از آن ترسناک تر اینکه این لوازم مملوء از باکتری هستند و باعث بروز انواع مشکلات و عفونت های پوستی می شوند.

در ادامه روش صحیح تمیز کردن لوازم و ابزارهای آرایشی مرسوم را به شما آموزش خواهیم داد.

برس های آرایشی

تمیز کردن لوازم آرایشی و بهداشتی

وقت هایی که عجله ندارید، برس های آرایشی خود را سر فرصت تمیز کنید، مگر اینکه برس اضافی ای داشته باشید که از آن استفاده کنید.

 • ابتدا برس را باید آب ساده و سرد خوب خیس کنید. سعی کنید فقط موهای برس را خیس کنید تا چسبی که برس را به دسته اش چسبانده ضعیف نشود.
 • کمی شامپو یا شوینده کف دست تان بریزید و برس را روی آن بچرخانید، به طوری که ماده ی شوینده حتماً به مرکز موهای برس برسد.
 • موهای برس را آب بکشید و دسته را خشک نگه دارید.
 • آب موهای برس را به آرامی با دست بگیرید و آن ها را تا حد ممکن صاف کنید. برس را افقی روی یک حوله بگذارید تا خشک شود. قبل از استفاده از آن، دست کم یک شب صبر کنید تا برس خوب خشک شود.

برس های برقی پاکسازی صورت

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

درست است که از برس برقی با یک ماده ی شوینده برای تمیز کردن صورت خود استفاده می کنید، اما دستگاه شما کماکان باید به طور مرتب، دست کم هفته ای یک بار، تمیز شود.

 • سر برس را باز کنید.
 • چند قطره مایع دستشویی آنتی باکتریال روی یک مسواک قدیمی بریزید و با استفاده از مسواک بین موهای سر برس را بسابید.
 • سر برس را با آب گرم خوب آبکشی کنید و سپس دسته ی برس را با مایع دستشویی و یک دستمال نرم تمیز کنید.
 • سر برس را از دسته جدا بگذارید و بک شب صبر کنید تا کاملاً خشک شود.

فرمژه

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

مواد ریمل، خط چشم و باکتری ها همگی می توانند به سطح فرمژه بچسبند. همگی برای سلامت چشم ها مضر هستند. فرمژه را باید دست کم هفته ای یک بار تمیز کنید. اگر هم چشم های حساسی دارید یا دچار نوعی عفونت چشمی هستید، این کار را باید هر روز انجام دهید.

 • برای تمیز کردن فرمژه یک پد پنبه ای یا تکه ای پنبه را آغشته به الکل ضدعفونی کننده یا هیدروژن پراکسید کنید و با آن همه ی سطوح فرمژه که با چشم ها تماس دارند را تمیز کنید.
 • وقتی همه ی قسمت های فرمژه را تمیز کردید، یک پد دیگر را هم آغشته به الکل کنید و آن را دوباره به فرمژه بکشید.
 • فرمژه را با آب سرد و ساده آبکشی کنید چون ممکن است الکل بخش های لاستیکی یا پلاستیکی فرمژه را خشک کند.
 • فرمژه را روی یک حوله ی تمیز بگذارید تا خشک شود.

 تراش های آرایشی

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

مدادهای چشم، ابرو و لب، همگی بعد از مدتی استفاده کُند می شوند، به همین دلیل باید با تراش تیز شوند. همه ی این لوازم قبل از اینکه وارد تراش شوند، با مایعات بدن تماس پیدا کرده اند. برای جلوگیری از سرایت آلودگی، تراش را باید بعد از هر بار استفاده تمیز کنید.

کافی است یک مسواک قدیمی را به مقداری الکل ضدعفونی کننده یا هیدروژن پراکسید آغشته کنید و آن را به تیغه های تراش بکشید.

تراش را با آب سرد خوب آبکشی کنید و اجازه دهید کاملاً خشک شود.

موچین

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

از موچین برای کارهای مختلفی استفاده می شود و در اغلب موارد موچین با مایعات بدنی تماس پیدا کند. برای کاهش احتمال بروز عفونت، موچین را باید بعد از هر بار استفاده تمیز کنید.

 • ابتدا کل موچین را با مقداری مایع دستشویی آنتی باکتریال و آب گرم بشویید.
 • سپس نوک موچین را درون الکل ضدعفونی کننده یا هیدروژن پراکسید فرو ببرید یا با یک گوش پاک کن آغشته به الکل آن را تمیز کنید.
 • موچین را روی یک حوله ی تمیز بگذارید تا خشک شود.

وسایل مانیکور و پدیکور

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

داستان های ترسناکی درباره ی عفونت هایی که از طریق وسایل مانیکور و پدیکور منتقل می شوند وجود دارد چون این وسایل با آلودگی ها، باکتری ها و مایعات بدن تماس دارند. بنابراین تمیز کردن درست آن ها ضروری است.

وسایل یک بار مصرف مثل خلال های چوبی و پدهای پنبه ای را بعد از هر بار استفاده دور بیندازید. وسایل فلزی را باید با آب گرم و مایع دستشویی آنتی باکتریال تمیز کنید. برای این کار از یک مسواک قدیمی استفاده کنید تا به همه ی قسمت ها دسترسی داشته باشید. تیغه های وسایل را هم باید بعد از هر بار استفاده با الکل ضدعفونی کننده یا هیدروژن پراکسید تمیز کنید.

وسایلی مثل جدا کننده های انگشتان پا یا برس های ناخن که از جنس پلاستیک یا مواد مصنوعی هستند را باید با الکل ضدعفونی کننده تمیز کنید. برای تمیز کردن وسایلی مثل فایل، بافر و سوهان ناخن که از آن ها برای تراش و برش ناخن استفاده می شود هم می توانید از یک برس ناخن استفاده کنید.

از خشک شدن کامل ابزارها مطمئن شوید و آن ها را در یک جای تمیز نگهدارید. وسایل مانیکور و پدیکورتان را وقتی کثیف هستند در کیف یا هر چیز در بسته ی دیگری رها نکنید چون این کار می تواند رشد باکتری ها را بیشتر کند.

دستگاه های صاف کننده یا فر کننده ی مو

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

اسپری های مو و دیگر محصولات مو می توانند روی اتو یا دستگاه فر کننده ی مو انباشته شوند و حرارت این دستگاه ها می تواند باعث چسبیدن این مواد به سطح آن ها شود. این دستگاه ها را نمی توانید در آب فرو ببرید و اگر هم بخواهید موادی که به آن ها چسبیده را بتراشید این کار می تواند باعث صدمه دیدن سطح آن ها شود.

 • دستگاه را از برق جدا کنید و صبر کنید تا کامل خنک شود.
 • سپس یک پد پنبه ای یا تکه ای پنبه را به الکل ضدعفونی کننده آغشته کنید و با آن سطوح چسبناک دستگاه را پاک کنید. چند دقیقه ای باید برای آن وقت بگذارید. ممکن است لازم باشد از چندین پد برای پاک کردن کل چسبندگی ها استفاده کنید.
 • بعد از آن یک دستمال تمیز و نمدار روی سطح مورد نظر بکشید و در انتها با یک دستمال خشک و تمیز آن را خشک کنید.

اتوی مو را با مخلوطی از یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک قاشق چایخوری آب هم می توانید تمیز کنید. خمیر به دست آمده از این ترکیب را با استفاده از یک دستمال نرم روی قسمت های چسبناک بمالید و سپس به آرامی «بسابید». هر چه که از مواد روی دستگاه مانده را با یک دستمال تمیز و خیس پاک کنید و سپس سطح مورد نظر را با یک دستمال نرم خشک کنید.

برس، شانه و اکسسوری مو

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

آلودگی، چربی، سلول های مرده و محصولات موی زیادی در برس ها و شانه ها انباشته می شود. اگر آن ها را به طور مرتب تمیز نکنید، همه ی این آلودگی ها به موهای شما برمی گردند و می توانند آن ها را کدر و بی حالت کنند.

شانه ها و برس های فلزی و پلاستیکی :

 • ابتدا هر قدر که می توانید موهای باقیمانده روی برس یا شانه را با استفاده از انگشتان خود یا یک موچین بردارید.
 • سپس برس یا شانه را مرطوب کنید و مقداری شامپو روی آن بریزید. با استفاده از دستان خود شامپو را به دندانه های برس یا شانه برسانید.
 • یک تشت را از آب گرم پر کنید و برس و شانه را دست کم ۱۵ دقیقه درون آن بخیسانید. در انتها از یک مسواک قدیمی برای جدا کردن باقیمانده ی مواد که ممکن است هنوز روی سطح شانه و برس باشد، استفاده کنید.

شانه ها و برس های بالش دار، چوبی و مویی :

 • از خیساندن برس در آب خودداری کنید چون این کار می تواند به بخش هایی از آن صدمه بزند. به جای آن، شاید لازم باشد از شامپوی بیشتر و مقداری آب استفاده کنید و با استفاده از یک مسواک قدیمی، برس را تمیز کنید. سپس برس را خوب آب بکشید و اجازه دهید کاملاً خشک شود.

تمیز کردن سنجاق سرهای فلزی و پلاستیکی، هد بندها و کلیپس ها را فراموش نکنید. آن ها را هم به همان صورت که گفته شد می توانید تمیز کنید و شاید لازم باشد از یک پد پنبه ای آغشته به الکل ضدعفونی کننده برای پاک کردن بقایای اسپری مو استفاده کنید.

هدبندها و پاپیون ها را هم می توانید با یک شوینده ی ملایم و آب ساده بشویید. سپس اجازه دهید خوب خشک شوند.

آینه

لوازم آرایشی و بهداشتی خود را چطور تمیز کنیم؟

شاید آینه را جزء وسایل آرایشی به حساب نیاورده باشید، اما بدون آن آرایش کردن ممکن نیست. این آینه چه آینه ی بزرگ حمام یا دستشویی باشد و چه یک آینه ی کوچک دستی، شما می توانید آن را به راحتی برق بیندازید.

 • با مخلوط کردن یک جزء آمونیاک و یک جزء آب در یک بطری اسپری می توانید برای خودتان یک شوینده ی مخصوص شیشه درست کنید. اگر قصد نگهداری این ترکیب را دارید، روی بطری حتماً محتویاتش را بنویسید.
 • از شوینده ی خانگی خود یا شوینده های موجود در بازار استفاده کنید و سپس با از استفاده از یک دستمال میکروفایبر یا دیگر دستمال های بدون پرز آن را پاک کنید.
 • در مورد لکه های اسپری مو که روی آینه خشک شده اند، قسمت مورد نظر را با یک دستمال آغشته به الکل ضدعفونی کننده پاک کنید و سپس با یک دستمال بدون پرز آن را خشک کنید.

نظر دهید

   پاسخ دهید