مرگ مشکوک «زهرا نصوری»: خودکشی یا قربانی جدید قتل‌های ناموسی؟

زهرا نصوری دختر دبیرستانی ۱۵ ساله دانش آموز دبیرستان شهید محمد تشانی بنک از توابع کنگان استان بوشهر به نظر می رسد قربانی دیگری از پرونده پر فراز و نشیب قتل های ناموسی یا خودکشی در سال کرونایی ۹۹ باشد. پرونده قتل های ناموسی در ۳۱ استان کشور در سالهای پایانی قرن چهاردهم شمسی، همچنان مفتوح است.

قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله اهل تالش استان مازندران توسط پدر سی و اندی ساله که سرش را با داس نوک تیز برید، قتل سمیه فتحی دختر هجده ساله کرمانشاهی و فاطمه برحی دختر نوزده سالی آبادانی و ریحانه عامری بیست و دو ساله در کرمان از جمله نام های آشنا در پرونده قتل های ناموسی ماه های پیش هستن،  پرونده قتل های ناموسی کشور را وارد فاز بحرانی کرده است.

پدر قاتل رومینا، فقط به ۹ سال حبس طبق قوانین فعلی کشور، محکوم شد. گفته می شود که احتمال خودکشی زهرا نصوری ، دانش آموز سال اول دبیرستان در بوشهر نیز وجود دارد.

بوشهر یکی از استان های با آمار بالا در زمینه خودکشی است. جسد زهرا نصوری در اختیار پزشکی قانون استان بوشهر قرار گرفته و افکار عمومی منتظر گزارش رسمی پزشکی قانونی در این زمینه هستند. یکی از متهمان در پرونده مرگ زهرا نصوری ، برادر زهرا نصوری است.

پس از اعلام مرگ زهرا نصوری دانش آموز شهر کنگان استان بوشهر، فرمانده انتظامی شهرستان کنگان، انتشار خبر قتل زهرا نصوری به مسائل ناموسی را رد کرد و آن را شایعه سازی رسانه های معاند علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست. با این حال او اضافه کرد که جسد برای بررسی بیشتر و یافتن علت تامه فوت، در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته است.

به نظر می رسد مسئولان انتظامی نباید پیش از اعلام رسمی دلایل مرگ هموطنان توسط نهادهای قانونی، به ارائه تحلیل و تفسیر و پیش بینی، روی بیاورند که خود همین موضوع، به قول سرهنگ رضایی «موجب بر هم زدن جو روانی جامعه می شود». سرهنگ رضایی گفته که خانواده زهرا نصوری گفته که احتمالا دخترشان خودکشی کرده است. شهرستان کنگان استان بوشهر از جمله مناطق استان است که آمار خودکشی بالایی به نسبت سایر شهرهای کشور دارد.

نکته ای که بعضی از کاربران در شبکه های اجتماعی در ۴۸ ساعت اخیر اعلام کرده اند آن است که گویا چند سال پیش نیز دختر عموی زهرا نصوری توسط پدرش (عمو زهرا نصوری) تحت عنوان اقدام ناموسی به چاه انداخته شده و جنازه اش چند روز بعد بیرون آورده شده است.

این احتمال وجود دارد که زهرا نصوری خودکشی کرده باشد. اما احتمال دیگر هم آن است که زهرا نصوری توسط یکی از اعضاء خانواده به قتل رسیده باشد. برادر مقتول یکی از متهمان است که شایعات درباره وی به منظور خفه کردن خواهرش افزایش یافته است.

زهرا نصوری در اینستاگرام یا فیسبوک، صفحه ای نداشته است. پلیس هنوز درباره دستگیری متهمان پرونده مرگ زهرا نصوری ، اظهار نظری تا این لحظه نکرده است.

زهرا نصوری

تصویر محل دفن رومینا اشرفی در تالش. هنوز عکسی از مزار زهرا نصوری دانش آموز بوشهری منتشر نشده است

چند هفته پیش، پسر بیست و شش ساله در شهرستان برازجان استان بوشهر خود را از پل به داور آویخت. اواخر سال ۹۸ نیز جوان سی و هفت ساله بوشهری که حین اقدام به خودکشی با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ ، با ممانعت پلیس مواجه شد و از مرگ نجات یافت.

بحث خودکشی در استان بوشهر به پایان نامه ها و مقالات دانشگاهی هم کشیده شده و اپیدمولوژی خودکشی در استان بوشهر در سال های اخیر، نیاز به آسیب شناسی مسائل مربوط به رشد فزاینده خودکشی در این استان کمتر برخوردار کشور توسط مسئولان ذیربط و اجرای برنامه های کنترل و پیشگیری را دوچندان می کند.

فیلم خودکشی دردناک یک معلم بازنشسته بوشهری با طناب دار که چند ماه پیش منتشر شد، از دیگر پرونده های مربوط به خودکشی در استان بوشهر است. بر اساس آمارها، نرخ خودکشی مردان در استان بوشهر، ۵.۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. گیلان، رتبه دوم خودکشی در ایران در سال های اخیر بوده است.

بررسی ها نشان می دهد که هر سال بیش از ۵ درصد به آمار خودکشی افزوده خواهد شد. مدیربرنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت به خبرگزاری برنا گفته بود که شاهد شیب ملایم و فزاینده آمار خودکشی در ایران هستیم. به آمار خودکشی در ایران بایستی پرونده باز قتل های ناموسی را نیز اضافه کرد.

درباره خودکشی زهرا نصوری یا قتل ناموسی زهرا نصوری پس از انتشار گزارش پزشکی قانون و وزارت بهداشت، در همین گفتار، به روز رسانی انجام می شود.

به نظر می رسد مهر ماه توییتری ایرانیان با خبر فوت یا قتل زهرا نصوری مثل اعدام نوید افکاری و قتل رومینا اشرفی و داستان تجاوز گروهی کیوان امام وردی به دختران دانشگاه تهران، وارد فاز جدیدی پیش از انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ آمریکا شود.

نظر دهید

      پاسخ دهید