مقایسه قدرت تخریب بمب‌های هسته ای کنونی با دو بمب اتمی جنگ جهانی دوم + ویدیو

بمب های اتمی که در طول جنگ جهانی دوم با نام های Little Boy و Fat Man به ترتیب روی شهرهای هیروشیما و ناگاساکی رها شدند باعث ویرانی های گسترده و با خاک یکسان شدن شهرها شدند. این دو بمب باعث کشته شدن بین ۹۰,۰۰۰ تا ۱۶۶,۰۰۰ نفر در هیروشیما (که تنها حدود ۲۰,۰۰۰ از آن ها سرباز بودند) و بین ۳۹,۰۰۰ تا ۸۰,۰۰۰ نفر در ناگاساکی شد. تاکنون تنها این دو بمب هسته ای در جنگ ها به کار گرفته شده اند و امیدواریم که این رکورد همچنان باقی بماند زیرا سلاح های هسته ای مروزی بیش از ۳,۰۰۰ بار قوی تر از بمبی هستند که روی شهر هیروشیما انداخته شد.

سلاح های هسته ای مدرن مانند بمب هسته ای B83 که توسط ایالات متحده ساخته شده، از فرآیند شکافتی مشابه آنچه در بمب های اتمی به کار گرفته شده استفاده می شود

بمب های Little Boy و Fat Man از نوع بمب های اتمی بودند یعنی بمب های شکافتی که در آن یک سری واکنش های شکافت هسته ای صورت می گیرد. هسته اتمی مواد رادیواکتیو برای ایجاد عناصر مختلف شکافته شده که این موضوع با تولید مقادیر زیادی انرژی همراه می شود. بدین ترتیب هر چه اتم های بیشتری شکافته شوند انفجارهای قوی تر و ویرانگرتری تولید خواهند شد. در مورد بمب Little Boy، یک مرمی (پرتابه) شبیه گلوله که از اورانیوم ۲۳۵ ساخته شده بود به هسته ماده مشابهی شلیک شد تا واکنش زنجیره ای رخ دهد. بمب Fat Man، از طرف دیگر، از هسته پلاتینیوم ۲۳۹ استفاده می کرد که با هزاران کیلوگرم مواد منفجره معمولی تحریک شده و آن نیز رشته ای از واکنش های شکافت هسته ای را در پی داشت.

سلاح های هسته ای مدرن مانند بمب هسته ای B83 که توسط ایالات متحده ساخته شده، از فرآیند شکافتی مشابه آنچه در بمب های اتمی به کار گرفته شده استفاده می شود

در یک سلاح گرما هسته ای که عموماً بمب هیدروژنی نامیده می شود، فرآیند شکافت تنها آغاز ماجراست. سلاح های هسته ای مدرن مانند بمب هسته ای B83 که توسط ایالات متحده ساخته شده، از فرآیند شکافتی مشابه آنچه در بمب های اتمی به کار گرفته شده استفاده می شود اما آن انرژی اولیه در ادامه باعث ایجاد یک واکنش گداخت یا همجوشی در هسته ثانویه ایزوتوپ های دوتریوم و تریتیوم هیدروژن می شود. هسته اتم های هیدروژن با هم ترکیب شده و هلیوم را تشکیل می دهند که به نوبه خود واکنش های منجر به انفجار را در پی دارد که اینبار بسیار بزرگ تر از قبل است. انفجار ناشی از بمب Little Boy حدود ۱۵ کیلوتن انرژی تولید کرد که معادل ۱۵,۰۰۰ تن تی ان تی است و ابری قارچی به ارتفاع ۲۵,۰۰۰ فوت ایجاد کرد. بمب اتمی Fat Man نیز انفجاری به قدرت ۲۱ کیلوتن انرژی تولید کرد. اما این اعداد در مورد بمب هسته ای جدید B83 چقدر است؟

۱.۲ مگاتن که معادل انرژی حاصل از انفجار ۱,۲۰۰,۰۰۰ تن تی ان تی بوده و آن را ۸۰ برابر قوی تر و مخرب تر از Little Boy می سازد. موضوع از این هم ترسناک تر است. بزرگ ترین بمب هسته ای که تاکنون آزمایش شده، بمب Tsar Bomba است که در سال ۱۹۶۱ توسط اتحاد جماهیر شوروی آزمایش شد و انفجاری به قدرت ۵۰ مگا تن تولید کرد که ۳,۳۳۳ برابر بیشتر از انفجار بمب Little Boy بود که شهر هیروشیما را به ویرانه تبدیل کرد. انفجار ناشی از بمب اتمی Tsar Bomba تاکنون بزرگ ترین انفجار دست ساز انسان بوده  که ابری قارچی به ارتفاع بیش از ۱۳۰,۰۰۰ فوت تولید کرد که ۴.۵ برابر ارتفاع کوه اورست است و امواج آن می تواند به سطحی سه برابر سطح کره زمین برسد.

 

بیشتر بخوانید: B61-12: قوی ترین و خطرناک ترین بمب هسته ای که تاکنون ایالات متحده ساخته است

۷ واقعیت ناخوشایند در مورد بمب های هسته ای که خواب را از شما خواهد گرفت

نظر دهید

      پاسخ دهید