پیش به سوی دلار ۵۰ هزار تومانی؟

پیش بینی دلار آمریکا مثل پیش بینی طلا و پیش بینی سکه و بیش بینی سهام و پیش بینی شاخص کل بورس و پیش بینی مسکن و پیش بینی خودرو، یکی از رایج ترین کلید واژه‌های ایرانیان در موتورهای جست و جو است و سایت ها و مقالات بسیاری در این حوزه معمولا فعال هستند.

هیچ پیش بینی نمی تواند قطعی باشد حتی اگر با سوپر رایانه ها و اتکا به هوش مصنوعی و خبره ترین کارشناسان صورت بگیرد. هیچ قطعیتی برای پیش بینی ها در عرصه سکه و مسکن و طلا و دلار و خودرو وجود ندارد چون ریسک های سیستماتیک و غیر سیستماتیک بر روی بازارهای مختلف تاثیر گذار است و قطعیت پیش‌بینی ها را در هر بازاری تحت تاثیر قرار می دهد.

تکرار تاریخ در بورس و رفتارشناسی روند ها و تحلیل سهام بر اساس بنیادی  وتکنیکال و رفتار سهامداران و خریداران و فروشندگان و هم چنین تحلیل بازارهای  موازی، همه داده هایی است که می تواند درک بهتری به ما درباره آینده بر اساس وضعیت گذشته و حال بدهد و اصلا قطعی نیست.

دلار در ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. دلار در دولت روحانی از سال ۱۳۹۲ تا به امروز از حوالی ۳۰۰۰ تومانی به ۳۶۰۰۰ تومان رسید و در ماه های اخیر نیز حتی به حوالی ۲۰ هزار تومان نیز کاهش یافت. اما دوباره با عدم تغییر قابل انتظار در سیاست های خارجی بایدن درباره ایران، روند نزولی، متوقف و اکنون شاهد دلار در کانال ۲۶۰۰۰ تومان در بازار آزاد هستیم.

صعودی شدن قیمت دلار، دوباره ملت صف نشین را روانه صف های طویل صرافی های سطح شهر در تهران و مراکز استان ها کرده است و این رویه را از اواخر هفته سوم بهمن ماه ۹۹ شاهد بودیم.

پیش به سوی دلار ۵۰ هزار تومانی؟

صف دلار مقابل صرافی های خیابان میرداماد تهران در ۳ شنبه ۲۱ بهمن ماه ۹۹

اگر چه شاهد افزایش قیمت نفت و کاهش محسوس طلا جهانی هستیم، اما ضرب الاجل ایران در خروج از پروتکل الحاقی در ۲۱ فوریه ۲۰۲۱ میلادی در صورت عدم مشاهده اقدامی از بایدن برای بازگشت فوری به برجام سبب شده تا دلار آمریکا دوباره عزم کانال ۳۰ هزار تومان بکند.

نمودار زیر نیز نشان دهنده وضعیت امروز دلار و عزمش به سمت عددهای بالای ۳۰ هزار تومان است.

پیش بینی دلار

منحنی قیمت دلار آمریکا از سال ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۱ میلادی

دلار با اندکی کش و قوس، آماده عبور از اهداف ۳۵ هزار تومان و ۴۰ هزار تومان و هم چنین لمس عدد ۵۰ هزار تومان در میان مدت است. برای دلار آمریکا در حالی می توان قیمت ۵۰ هزار تومان متصور بود که عدد دلار آمریکا به زیر ۲۱۰۰۰ تومان در کوتاه مدت نرفته و شاهد کاهش محسوسی در قیمت دلار آمریکا نباشیم.

همان طور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، تحلیل تکنیکال دلار آمریکا در ایران مبین این واقعیت است که دلار مثل طلا و بورس در ایران، تابع وضعیت سیاسی و مرتب در یک کانال، وضعیت نوسانی شدید داشته است.

دلار همواره در کانال بلند مدتی، به روند صعودی پر فراز و نشیب خود ادامه داده است و با این تغییر جهت های گاها تند و تیز، نوساناتی را سبب شده که دلالان بازار، از آن برای نوسان گیری و سودهای شیرین استفاده کرده اند.

اگر چه دلار آمریکا گاها روند های نزولی کوتاه مدت را تجربه کرده است، اما از سال ۱۳۷۶ تا به امروز، همواره در یک کانال بلند مدتی به روند صعودی خود ادامه دهد و به نظر می رسد در صورتی که اتفاقی در عرصه سیاست بین المللی ایران و آزادسازی منابع ارزی و تسهیل فروش نفت خام ایران و بازگشت ارزهای صادراتی به اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ و به بعد رخ ندهد، لمس ۵۰ هزار تومان برای دلار، اجتناب ناپذیر است.

بنابراین پیش بینی دلار آمریکا در روزهای پایانی سال به متغیرات بسیاری وابسته است که بازگشت دلارهای ایران در کره جنوبی و سایر کشورها و بازگشت بایدن به برجام و امثالهم می تواند در افزایش یا کاهش آن به طرز چشمگیری تاثیر گذار باشد.

باید توجه داشت که انتخابات یوم الله ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ شمسی نیز اهرمی برای پایین نگهداشتن موقتی دلار آمریکا تصور می‌شود. اما تاثیری در روند بلند مدت صعودی نخواهد گذاشت.

نظر دهید

      پاسخ دهید