چرا باید موهایمان را هنگام خواب ببافیم؟

بافتن مو هنگام خواب به موهایتان حالت می‌دهد. همچنین باعث می‌شود موهایتان آسیب نبیند و گره نخورد. اغلب بافتن مو هنگام خواب را توصیه می‌کنند اما چگونه اینکار را درست انجام دهیم؟ مزایا و معایب آن چیست؟ آیا می‌توان این کار را همراه با درمان ریزش مو انجام داد؟ بافت مو یکی از سمبلیک‌ترین مدل‌های مو است. آن‌ها در دوره‌های مختلف تاریخی سمبل وضعیت اجتماعی، مذهب یا قومیت‌های خاص بوده‌اند. بافت مو با چنین قدمت طولانی هنوز هم زیبا و به‌روز است. بهترین چیز در مورد بافت مو این است که فوایدی نیز برای موهایتان به همراه دارد.


فواید بافت مو هنگام خواب


1. بدون دردسر موهایتان فر می‌شود

اگر موهایتان حالت‌دار یا فر است، فر کردن مو در طول شب باعث می‌شود که بدون استفاده از بابلیس و مهمتر از همه بدون صرف وقت موهایتان را به زیبایی فر کنید. اینگونه می‌توانید آن ساعت‌هایی که صرف مدل دادن به موهایتان می‌کردید را فراموش کنید. موهای ضخیم مانند موهای فر و حالت‌دار راحت‌تر حالت می‌گیرند و ماندگاری بیشتری دارد اما فر حاصل از بافت مو هنگام خواب، خیلی کم روی موهای صاف دوام می‌آورد. اگر موهایتان صاف است از محصولات حجیم کننده و اسپری فیکساتور مو با حالت دهندگی متوسط استفاده کنید تا فر موهایتان دوام بیشتری داشته باشد. اما یادتان باشد که زیاد از آن‌ها استفاده نکنید چون موهایتان سنگین می‌شود. برای هر دسته موی فر شده از این محصولات استفاده کنید. اگر می‌خواهید که فر موهایتان بیشتر شود بافت مو را باز کنید سپس دوباره موهایتان را ببافید. اینگونه موهایتان پُر و متفاوت می‌شود. 

2. از آسیب دیدن و خراب شدن مو جلوگیری می‌کند

هنگامی که خواب هستید و غلت می‌زنید موهایتان روی ملافه تخت کشیده می‌شود و همین باعث می‌شود موهایتان آسیب بیشتری ببیند مخصوصاً اگر موهایتان شکننده باشد. اگر هنگام خواب موهایتان را دم اسبی ببنید یا گوجه‌ای کنید ممکن است موهایتان آسیب ببیند، مخصوصاً اگر از کش‌هایی با قسمت‌های آهنی یا پلاستیکی استفاده کنید. هنگامی که موهایتان را می‌بافید، در واقع با این کار دارید از آن محافظت می‌کنید و ریسک کشیده شدن و خراب شدن مو را کم می‌کنید.

3. موهایتان را مرطوب نگه می‌دارید

از آنجایی که بافت موهای حالت‌دار و فر منافذ زیادی دارد، پس نباید خیلی به آن‌ها نرم کننده بزنید. هنگامی که موها روی یکدیگر قرار می‌گیرند، رطوبت را درون خودشان نگه می‌دارند و اینگونه دیگر موهایتان وز نمی‌شود زیرا موها هنگامی وز می‌شوند که مرطوب نیستند یا سعی می‌کنند رطوبت را به خود جذب کنند. در نتیجه هنگامی که شب‌ موهایتان را می‌بافید از اینکه موهایتان رطوبتش را از دست بدهد، جلوگیری می‌کنید. هنگامی که موهایتان کمی مرطوب است یعنی دست کم 80% خشک شده است، زمان خوبی برای زدن تقویت کننده و مرطوب کننده است سپس موهایتان را ببافید و به تختخواب بروید. از روغن، سرم یا لوسیون چرب استفاده کنید، زیرا اگر موهایتان مرطوب باشد بیشتر روی موهایتان می‌ماند. هنگامی که صبح موهایتان را باز می‌کنید، از موهای زیبایتان شگفت زده می‌شوید. 

4. از جوش زدن جلوگیری می‌کنید

مو همانند پوست، سبوم ترشح می‌کند. پوست‌های چرب مستعد جوش زدن هستند، زیرا سبوم به همراه باکتری روی پوست می‌تواند موجب بسته شدن منافذ پوست شود و این شرایط با وجود موی چرب روی صورتتان بدتر هم می‌شود. با بافت مو هنگام خواب از اینکار جلوگیری می‌کنید. دیگر پوست چرب با موهای چرب در تماس نخواهد بود و متوجه می‌شوید که صورتتان کمتر جوش می‌زند.

5. موهایتان را کمتر شانه می‌کنید

اگر موهایتان همیشه بافته باشد، کمتر نیاز به شانه کردن و مدل دادن به مو دارید. چرا باید هنگامی که موهایتان نرم و مرتب است آن را شانه کنید؟!


معایب بافت مو هنگام خواب


1. مو بوی رطوبت بگیرد

هنگامی مو بوی رطوبت می‌گیرد که موهایتان را خیس ببافید و مستقیم به تختخواب بروید. بهتر است هرگز اینکار را انجام ندهید و تا زمانی که موهایتان کاملا خشک نشده است آن را نبافید.

2. موی فر دوست نداشته باشید

همه ممکن است فری که حاصل از بافت است را دوست نداشته باشند و مدل مویی به‌روزتر و نامنظم‌تر را دوست داشته باشند. این مشکل را می‌توانید با شُل بافتن موها یا نامنظم کردن عمدی بافت حل کنید.

3. دچار شکستگی سطحی شود

ممکن روی سطح موهایتان وز و شکسته شود. از محصولاتی که موهای وز را صاف می‌کند، استفاده کنید تا مشکل‌تان حل می‌شود. موهایتان را خیلی محکم نبافید چون با این کار موهایتان می‌شکند.

4. خارش پوست سر بگیرید

این اتفاق هنگامی رخ می‌دهد که قبل از بافت، از محصولات مو زیاد استفاده کرده باشید و یا موهایتان را خیس ببافید. اینگونه هنگامی که پوست سرتان عرق و سبوم تولید کند باعث شوره سر می‌شود.


نکات مهم برای بافت مو هنگام خواب


  1. به منظور حجیم کردن بافت مو از محصولات ضدریزش مو، سرم نرم‌کننده مو، روغن و لوسیون به مقدار کمی استفاده کنید. اینکه چه محصولی به موهایتان بهتر جواب دهد بستگی به نوع موهایتان دارد. لازم نیست این کار را هر بار برای بافت مو انجام دهید، می‌توانید اینکار را روزهای دیگر انجام دهید مخصوصاً اگر موهایتان را هر روز نمی‌شویید. 
  2. از روسری، کلاه یا روبالشتی ابریشمی استفاده کنید تا موهایتان در برابر وز شدن و شکستگی بیشتر محافظت شود.
  3. موهایتان را خشک کنید و به آرامی ببافید، همچنین می‌توانید آن‌ها را به آرامی شانه کنید، برس بکشید و حالت دهید.
  4. می‌توانید موهایتان را به صورت‌های مختلف ببافید. 
  5. اگر زمانی که خواستید موهایتان را ببافید موهایتان کاملا خشک بود بهتر است کمی آب روی موهایتان اسپری کنید. اینگونه موهایتان راحت‌تر بافته و فشرده‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید: 12 مدل بافت موی شیک و جذاب به سبک تیغ ماهی

نظر دهید

      پاسخ دهید