کانسیلر ریشه مو چیست و آیا بهتر از رنگ کردن است؟

کانسیلر ریشه مو بهترین محصول برای کسانی است که می‌خواهند همیشه موهای رنگ کرده و یک دست داشته باشد. کانسیلرها سریع، آسان و بدون آسیب زدن به مو، ریشه مو را رنگ می‌کنند. آیا می‌دانید بهترین کانسیلر ریشه مو برای نوع موهای شما چیست و بهترین راه استفاده از آن چگونه است؟ این موارد در این مقاله پوشش داده شده است.


تاریخچه کانسیلر ریشه مو


کانسیلر ریشه مو انتخاب دیگری در دنیای وسیع محصولات رنگ مو است. همانطور که می‌دانید رنگ مو چیز جدیدی نیست. اولین رنگ مو به نوعی مانند کانسیلر ریشه مو عمل می‌کرد. مصریان از حنا برای پوشاندن موهای سفید خود استفاه می‌کردند. طی هزاران سال تنها از مواد طبیعی مانند عصاره گیاهان و گاهی فلز که بسیار خطرناک بود، استفاده می‌شد. هرچند این روند تنها تا سال 1907 ادامه داشت که اولین رنگ مو شیمیایی برای استفاده همگانی توسط یوجین شولر، بنیان‌گذار لورآل تولید شد. در سال‌های بعد از آن مواد رنگ مو بسیار پیشرفت کرد، بی‌خطرتر و استفاده از آن نیز راحت‌تر شد تا اینکه در سال‌های 1950 جعبه رنگ مو، وارد بازار و خیلی سریع توسط همگان شناخته شد. اواخر سال‌های 1960 رنگ مو همه گیر شد و تکامل آن حتی تا امروز که انتخاب‌های بیشتری وجود دارند، متوقف نشده است. در این مقاله نمی‌خواهیم در رابطه با رنگ مو دائم صحبت کنیم بلکه قصد داریم به رنگ‌موهای موقت بپردازیم که شامل کانسیلر ریشه مو می‌شود. از آنجایی که استفاده از رنگ موهای رایج دشوار است، این محصول که راهی سریعتر و کارآمدتر برای رنگ کردن ریشه مو و موی سفید است، تولید شد.


چرا استفاده از کانسیلر ریشه مو، بهتر از رنگ کردن مو است؟


کانسیلر ریشه مو نمی‌تواند به شما رنگ مویی با پوشش کامل و دائم بدهد اما چون کانسیلر ریشه مو، به موهایتان آسیب نمی‌زند، استفاده از کانسیلر ریشه مو، بهتر از رنگ مو است. کانسیلر ریشه مو در لایه سطحی پوست می‌ماند و مانند رنگ مو با فرآیند اکسیداسیون از لایه سطحی مو عبور نمی‌کند و درون مو نمی‌ماند. همانطور که می‌دانید نفوذ به لایه سطحی مو، مو را آسیب‌پذیر و خشک می‌کند. شاید بخواهید بدانید که آیا کانسیلرهای ریشه مو قابل اعتماد هستند؟ جواب شما بله است. کانسیلر ریشه مو دائمی نیست بنابراین لازم نیست نگران لکه دار شدن پوست یا لباس خود باشید.


انواع کانسیلر ریشه مو مناسب با نوع مو


همه کانسیلرهای ریشه مو مثل هم نیستند و مشخصاً بعضی از آنها بسته به نوع مو و استفاده، بهتر از دیگری عمل می‌کنند. در اینجا راهنمایی مختصر در رابطه با انواع مو و کانسیلر ریشه مو مناسب با آنها آورده‌ایم.

موی خشک: موهای خشک احتیاج به کانسیلری با حداکثر قابلیت فیکس دارند. کانسیلرهایی که قدرت فیکس خوبی ندارند، ماندگاری کمتری روی موی خشک دارند بنابراین به عنوان قانونی کلی توصیه می‌کنیم که از کانسیلرهای پودری و کامپکت استفاده نشود. اسپری کانسیلر ریشه مو پوشش خوب و گسترده‌ای دارد و موی خشک را خشک‌تر نمی‌کند.

 • کانسیلر مدادی بافتی ضخیم دارد که به خوبی روی مو فیکس می‌شود و آن را چرب نمی‌کند.
 • کانسیلر ژله‌ای ریشه مو نیز پوشش فوق‌العاده‌ای روی موی خشک دارد. این نوع از کانسیلر مانند ریمل است و براشی مانند ریمل یا شبیه به براش رژگونه دارد.
 • بیشتر کانسیلرهای ریشه مو غنی شده از کاندیشنر هستند بنابراین نقش بزرگی در محافظت و تغذیه مو دارند

موی خشک

موی چرب: به صورت کلی بهتر است از کانسیلر کرم مانند که مو را چرب و سنگین می‌کند، استفاده نکنیم. اگر موهایی چرب دارید بهتر است از کانسیلرهای زیر استفاده کنید:

 • اسپری کانسیلر ریشه مو برای انواع مو و همچنین موی چرب مناسب است. برای نتیجه بهتر حتماً کانسیلر را رو موی تمیز، خشک و مدل داده شده استفاده کنید.
 • کانسیلرهای کامپکت رنگدانه‌ها بسیار کوچکی دارند که به خوبی به موی چرب می‌چسبند و پوششی یک دست ایجاد می‌کنند.
 • کانسیلرهای ماژیکی سبک و برای موهای نازک و چرب عالی هستند.

موی چرب

موی نازک: موهای نازک با کانسیلر کرمی و غلیظ بهم می‌چسبند بنابراین به عنوان قانون کلی بهتر است از کانسیلرهایی که موادشان سبک‌تر است، استفاده شود. همچنین به منظور ایجاد پوشش دلخواه، مهم است که محصول قابلیت چندین لایه زده شدن را داشته باشد.

 • اسپری کانسیلر ریشه مو دانه‌ها ریزی دارد که باعث می‌شود موهای نازک نرم‌تر نشوند.
 • کانسیلرهای کامپکت مواد سبکی دارند و روی موهای نازک کارآمدتر هستند.

موی نازک


بافت مو و کانسیلر


به صورت کلی نوع کانسیلر تغییر چندانی در بافت موی شما ایجاد نمی‌کند. هرچند اسپری کانسیلر را به دلیل داشتن دانه‌های ریز و پوشش دهی وسیع، برای موهای فر معمولی و فر ریز توصیه می‌کنیم. موهای صاف و حالت‌دار با همه کانسیلرهای ریشه مو خوب به نظر می‌رسند البته مهم است که در نظر داشته باشد که موی شما خشک، چرب یا نازک است.


رنگ‌های کانسیلر ریشه مو


اکثر کانسیلرهای ریشه مو پنج رنگ اصلی را دارند که با بیشتر رنگ‌های مو همخوانی دارد و همچنین برای همخوانی بیشتر، به راحتی روی مو پخش می‌شوند. کانسیلرهای ریشه مو لازم نیست کامل با رنگ مو همخوانی داشته باشند اما باید به خوبی روی مو پخش شوند که تا حد ممکن با رنگ مو همخوانی پیدا کنند. همچنین فرقی نمی‌کند که موهایتان رنگ داشته یا نه.

 • رایج‌ترین رنگ‌ها مشکی، قهوه‌ای تیره و متوسط و فندقی است. توصیه می‌کنیم که جدای از رنگ مویتان، کانسیلر ریشه مویی ر انتخاب کنید که عاری از سولفات و پارابن باشد تا به موهایتان آسیب نزند.
 • توصیه دیگر این است که هنگام استفاده از اسپری کانسیلر نباید اسپری را به پوست سر خود نزدیک بگیرید. اینکار کمک می‌کند تا پوششی کامل، بدون بهم چسبیدن موها داشته باشید.
 • بعلاوه اگر می‌خواهید موهایتان یک دست رنگ شود و بیش از 40% از موهایتان سفید است بهتر است به جای کانسیلر ریشه مو، از رنگ مو استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش قدم به قدم بافت فرانسوی جلوی مو  

نظر دهید

   پاسخ دهید